lv

Latviešu amatierteātri visā pasaulē veido tiltu ar Latviju un tiekas kopīgās meistarklasēs

Svētdien, 12. septembrī norisinājās kāds nebijis pasākums latviešu amatierteātriem – Pasaules Latviešu amatierteātru savienības rīkotās meistarklases “6 skatuves dimensijas”, kas pulcēja dalībniekus no visas pasaules.

Meistarklasēs, ko vadīja seši Latvijas teātra nozarē atzīti profesionāļi: dziedošā aktrise Karīna Tatarinova, režisore Laura Groza, režisors un runas pedagogs Juris Rijnieks, mīms Uģis Točs, amatierteātru režisore Ligita Smildziņa un kino producente Elīna Jozauska. Vienlaikus uz tiešsaistes platformas ekrāniem tikās 80 dalībnieki no 3 kontinentiem, 13 valstīm, 45 teātriem. Pēc meistarklasēm to vadītāji atzina, ka šī ir bijusi unikāla pieredze arī viņiem, vienlaikus satikt tik dažādu, tik zinātkāru un ieinteresētu auditoriju, turklāt vienlaicīgi pabūt tik daudzās valstīs ar video ekrānu palīdzību. 

“6 skatuves dimensijas” atklāja PLATS valdes priekšsēde, Sanfrancisko Jaunā teātra vadītāja Māra Lewis, uzrunu dalībniekiem teica arī Latvijas Amatierteātru asociācijas valdes priekšsēdētāja, Liepājas neatkarīgā teātra vadītāja Daina Kandēvica un Eiropas Latviešu apvienības kultūras nozares vadītāja Lelde Vikmane

Mēs ceram, ka šodien iemācīsimies ko jaunu, gūsim impulsus jaunām un radošām iecerēm, iegūsim jaunus draugus un sadarbības partnerus. Lai mums izdodas pašiem atrast sevi šajās meistarklasēs – lai radoša prieka pilna nakts, rīts un diena visās pasaules malās,” uzsvēra Māra Lewis, kura pievienojās meistarklasēm pusnaktī pēc Sanfrancisko laika un izturēja tās līdz pat agram rītam visu astoņu stundu garumā.

Daina Kandēvica sūtīja sveicienus visiem dalībniekiem, uzsverot Latvijas sakņu nozīmību ikvienam dalībniekam un visu kopīgu mīlestību pret teātri. 

ELA kultūras nozares vadītāja Lelde Vikmane, kura ir arī organizācijas PLATS krustmāte, atgādināja meistarklašu dalībniekiem, ka PLATS dibināts tikai gada sākumā – 16. janvārī, bet tagad - pēc 8 mēnešiem jau ir iespēja baudīt pirmos augļus – lietas, ko organizācija paspējusi paveikt – gan kopīgu mācīšanos, latviešu teātra vērtību popularizēšanu, skaistām draudzībām, kas izveidojušās starp dalībniekiem šajos 22 diasporas teātros. L.Vikmane novērtēja, cik zibenīgā ātrumā attīstās latviešu amatierteātru kustība visā pasaulē, novēlot radošu jauno sezonu un sakot  milzīgu paldies ikvienam par laiku, ko velta teātra mīlestībai, ikdienas treniņiem un jaunu prasmju apgūšanai.

Visiem dalībniekiem bija iespēja apmeklēt  sešu vadītāju meistarklases, kas bija izaicinoši to vadītājiem – sešas reizes stāstīt, iesaistīt, rosināt darboties par vienu un to pašu tēmu visas dienas garumā. Savukārt īsajos starpbrīžos starp meistarklasēm dalībniekiem bija iespēja iepazīties, veidot kontaktus, kas var noderēt nākotnes izrāžu veidošanā, sadarbojoties ar teātriem visā pasaulē.

Meistarklašu “6 skatuves dimensijas” mērķis bija ne tikai izglītot amatierteātru dalībniekus par aktiermeitstarības, režijas, skatuves runas, kustības, improvizācijas un producēšanas jautājumiem, bet arī veicināt ciešāku saikni starp dažādu valstu amatieru teātru dalībniekiem un tiem, kuri ikdienā strādā ar šiem teātriem. 

Karīna Tatarinova strādāja ar Čaka dzejoļiem un prozu, kopā ar dalībniekiem darbojoties praktiski, ļaujot katram meistarklašu dalībniekam iedziļināties saturā, vairākkārt atkārtot tekstu, izprast tā būtību un saņemt ieteikumus, kā uzlabot savu veikumu. Dalībnieki apbrīnoja Karīnas enerģiju visas dienas garumā, ar kādu degsmi viņa spēja novadīt meistarklases, kaut arī tās atkārtojās sešas reizes pēc kārtas.

Laura Groza, kura darbojas teātrī jau 15 gadus, ir viena no retajām režisorēm sievietēm, saņēmusi daudzus apbalvojumus, meistarklašu dalībniekiem sniedza noderīgus padomus par teātra režijas jēgu, par šīs profesijas detaļām, mudinot radīt izrādes, kādas vēlas paši režisori un aktieri, nevis kāds cits. Lauras padoms bija iznest savu ideju, neļaut ietekmēties no citiem.  Šo meistarklasi novērtēja ne tikai režisori, bet arī aktieri.

Režisors un runas pedagogs Juris Rijnieks savā meistarklasē mudināja dalībniekus aizdomāties, kā runāt par to, lai var saprast. Piemēram, pirms aktieris dodas uz skatuves, viņam pašam jāatbild uz jautājumiem – kas es esmu par cilvēku vai tēlu, ko es vēlos pateikt, kāds ir mans vai izrādes mērķis. 

Mīms un improvizators Uģis Točs bija meistarklašu dalībnieku favorīts, iekustinot pat tos dalībniekus, kuri pirms tam domāja, ka ir kokaini un nespēs labi kustēties. Visiem bija jāatbrīvo telpa kustībām, lai neciestu apkārt esošie puķu podi un vērtīgi priekšmeti, kā arī jāpieceļas no mīkstajiem dīvāniem. Galvenā atziņa no Uģa meistarklasēm – jebkuras kustības sākums ir ieelpa. Citi meistarklašu vadītāji atzīmēja, ka uzreiz varēja just, kad pie viņiem ieradās dalībnieki no Uģa klasēm, visiem bija liela enerģijas deva darboties tālāk.

Ar lielu degsmi un sajūsmu dalībnieki uztvēra teātra pedagoģes Ligitas Smildziņas meistarklases par improvizāciju. Dalībnieki minēja, ka šajā meistarklasē vēlreiz guvuši atziņu, ka svarīgi ļauties iztēlei, emocijām un nebaidīties veidot dialogu. Ligita iepazīstināja dalībniekus arī ar t.s. verbatim metodi, kas aizgūta no Lielbritānijas kolēģiem.

Savukārt kino producente Elīna Jozauska meistarklašu dalībniekiem pavēra priekškaru producēšanas pasaulē, iepazīstinot ar procesiem, kas tuvi teātra skatuvei, lai arī amatierteātri nākotnē profesionāli producētu savas izrādes, veidotu sadarbību ar kino projektiem, lai izprastu, kā darbojas aktieru kastings. Šī tēma bija kaut kas neierasts no tām prasmēm, ko apguvuši amatierteātru dalībnieki, tādēļ viņi ļoti novērtēja Elīnas profesionālo pieredzi un padomus.

Jau 17. oktobrī norisināsies otrā amatierteātru satikšanās  diena, kur meistarklases vadīs vēl citi iedvesmojoši Latvijas teātra nozares profesionāļi. 

Meistarklašu norisi finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

#NVOfonds2021 #DiasporasNVO2021


Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK