lv

Aicina uz semināriem par daudzvalodību un latviešu valodu

Laikā, kad sabiedrībā diskutē par latviešu valodas prestižu un izglītību latviešu valodā, mirklī, kad Latvijas valdība atbalstījusi grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, ar kuriem paredzēts pakāpeniski – līdz 2025. gadam – izglītības programmas īstenot tikai valsts valodā, arī Eiropas Latviešu apvienība meklē risinājumus, kā noturēt latviešu valodas prestižu diasporā.

2022. gada pavasarī, kad notika ELA biedru kopsapulce Freibergā, Vācijā, ELA biedri un uzaicinātie viesi meklēja risinājumus, kā risinājumus, kā veicināt latviešu valodas uzturēšanu bilingvālajās ģimenēs. Viena no ekspertēm, tulkotāja, filoloģijas doktora grāda kandidāte, Minsteres latviešu teātra “Ezīši” režisore, ELA prezidija pārstāve Laura Ritenberga-Kinder dalījās arī savā personīgajā pieredzē, jo ikdienā savā ģimenē ar bērniem runā pat trīs valodās Turklāt eksperte šo jautājumu pēta arī savā doktora darbā. Savukārt, ELA izglītības nozares eksperte, Latvijas biroja pārstāve Aira Priedīte dalīsies pieredzē, kā mācīt latviešu valodu ar prieku.

Balstoties uz vairāku biedru ieteikumiem, ELA rīkos lekciju ciklu gan vecākiem, gan skolotājiem “Parunāsim par daudzvalodību – ģimenē, skolā, vidē ārpus Latvijas”, kas notiks tiešsaistē. Šī nelielā  lekciju cikla mērķis ir pārrunāt dalībnieku pieredzi un skaidrot daudzvalodības psihosociālos aspektus, apskatīt populārākos problēmjautājumus, iespējamos to risinājumus, gūt idejas un arī tīri praktiskas pieejas daudzvalodībai ikdienā.

Seminārs - nodarbība vecākiem (75 - 90 min.) “Nesodi savu bērnu, ja viņš tev neatbild latviskinotiks tiešsaistē 2022. gada 14. oktobrī plkst. 11.00 un 21.00 pēc LV laika (viena satura lekcija divos dažādos laikos). Tiem, kuri vēlas piedalīties, aicinām aizpildīt pieteikuma anketu https://ej.uz/LVvalodavecakiem

Nodarbības laikā apskatīs šādus aspektus:

- Es esmu latvietis/-e un vēlos, lai arī mans bērns zinātu, kur un kādas ir mūsu saknes….

- Es taču runāju ar bērnu latviski, bet viņš/-a man vairs latviski neatbild. Kādēļ?

- Kā motivēt bērnu izmantot latviešu valodu? Kāda ir ideālā recepte?

Seminārs - nodarbība skolotājiem (75-90 min.) “Bērna motivācija daudzvalodībai rodas ne tikai ģimenē” notiks tiešsaistē 2022. gada 17. oktobrī  plkst. 11.00 un  21.00  pēc LV laika. Tiem, kuri vēlas piedalīties, aicinām aizpildīt pieteikuma anketu https://ej.uz/LVvalodaskolotajiem

Nodarbības laikā apskatīs šādus aspektus:

- Ar pāris stundām dažās nedēļas nogalēs nepietiek, lai bērns sajustu vajadzību runāt

latviski…

- Jā, bērni skoliņā sastop vienaudžus, taču viņi savā starpā turpina sarunāties svešvalodā…

- Kā veidot dialogu par daudzvalodības tematu ar ģimeni? Un kāda satura dialogs kalpotu

par pamatu kopīgu mērķu sasniegšanai?

 Noslēdzošais seminārs, kurā aicināti piedalīties gan vecāki, gan pedagogi, lai kopīgi pārrunātu pirmo divu semināru laikā apspriesto, kā arī veidotu dialogu, dalītos ar idejām un novērojumiem, gūtu praktiskus padomus, notiks 2022. gada 25. oktobrī plkst. 21.00  pēc LV laika.  Pieteikuma anketa https://ej.uz/LVkopsavilkums

Papildus ikvienam ir iespēja pieteikties semināram – darbnīcai “Mācīties latviešu valodu ir prieks!”, kur dalībniekiem būs iespēja kopā ar ELA izglītības eksperti, pārstāvi Latvijā, latviešu valodas skolotāju cittautiešiem Airu Priedīti. Aira Priedīte ir gatava dalīties pieredzē latviešu valodas mācīšanā dažāda vecuma un motivācijas studentiem. Seminārs notiks tiešsaistē 2022. gada 20. oktobrī plkst. 21.00 pēc LV laika. Pieteikšanās saite https://ej.uz/LVprieks.

Tiešsaistes nodarbības tiek organizētas projektā “Latviešu diasporas skolu pārvaldības stiprināšana Eiropā”. Projekta mērķis ir veicināt diasporas izglītības darba ilgtspēju un pieejamību, sniedzot atbalstu diasporas skolu pārvaldībai un veicinot diasporas skolu sistēmas nostiprināšanos Eiropā.

Mediju ziņa ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ziņas saturu atbild Eiropas Latviešu apvienība. #NVOfonds2022

Papildu informācijai:
Kristīne Tjarve, Sabiedrisko attiecību speciāliste
ela@ela.lv
https://www.facebook.com/EiropasLatviesuapvieniba

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK