lv

Somijā noslēgusies ģimeņu nometne Latviešu dienas Loimā 2022

No 3. līdz 7. augustam Somijas pilsētā Loimā norisinājās nometne “Latviešu dienas Loimā 2022” ģimenēm, ko organizēja Latviešu - Somu ģimeņu biedrība Laivas kopā ar latviešu skolu Somijā Pikku Putni. Tajā piedalījās 19 ģimenes no 8 pilsētām Somijā un 2 pilsētām Latvijā - 23 latviešu bērni un viņu vecāki.

 

Piecu dienu nometnes programmā bija gan radošas un izzinošas darbnīcas ģimenēm, kurās varēja gleznot un baudīt radīšanas mākslu krāsu spēlēs, kā arī bērnu deju kopas vadītājas Santas Bürkland pavadībā apgūt tautas deju pamatsoļus, mūziķes Kristīnes Tukres pavadībā doties latviskās rotaļās kokles mūzikas pavadībā. Kopā dalībniekiem bija iespēja piedalīties 23 dažādās darbnīcās.

Vakaros nometnes pedagogi kopā ar bērniem cepa pīrāgus (arī ukraiņu draugiem), spēlēja galda spēles un notika arī novusa turnīri lietpratēja Normunda Kaupera vadībā. Neizpalika arī sadziedāšanās un dejas, mielošanās ar ceptu kukurūzu un desiņām nelielajās pauzēs.

Arī pieaugušajiem bija iespēja atpūsties no savām atvasēm, aprunāties gan savā starpā, gan ar psiholoģi. Jaunākajai paaudzei šie brīži deva laiku veidot un uzturēt jaunas draudzības. Tā, piemēram, kamēr pieaugušie kopā ar nometnes idejas iniciatori un vienu no vadītājām Ilzi Liepiņu-Naulu, kura uzņēma nometnes dalībniekus pie sevi Loimā, meklēja somu laimes formulu, bērni un jaunieši darbojās ar latviešu valodas prasmju uzdevumiem un vingrinājumiem, lasīja grāmatas latviešu valodā un skatījās latviešu animācijas filmas.

Nometnes vadītāja Vivita Kaupere uzsver: “Ir liels gandarījums un prieks par paveikto darbu! Nometnes draudzīgā atmosfēra un raibā programma sniedza iespēja latviešu ģimenēm stiprināt gan savas vērtības, gan iegūt jaunus draugus un kontaktus. Bija patiess prieks redzēt, kā jaunieši savā starpā sadraudzējās un atrod kopīgu valodu. Tāds jau arī bija mūsu mērķis: latviskā garā stiprināt bērnos un jauniešos saikni ar latviešu valodu un tradīcijām.”

Vienlaikus vecākiem bija iespēja gremdēties sarunās ar uzvedības un psiholoģijas jomu vadošo speciālisti Līgu Bērziņu par bērnu un jauniešu motivācijas labirintiem. Līga ir izcila speciāliste sarežģītu situāciju risināšanā gan ģimenēs, gan klasēs, gan mazos kolektīvos.

Līga Bērziņa stāsta: “Lai bērni, jaunieši un pieaugušie justos laimīgi vidē, kas ir ārpus ģimenes, ir vairāki būtiski elementi: piederības sajūta, drošības sajūta, sasniegumu sajūta un jautrība. Zināmā mērā šī nometne arī ir par to. Nometne ir vide, kur mēs meklējām kopīgi dažādus elementus, lai katrs bērns, jaunietis, arī pieaugušais atrastu savu vietu, atrastu savu nozīmi, savu ieguldījumu. Piederības sajūta ir ārkārtīgi svarīga dažādajās vidēs, kas ir ārpus mājām, arī ārpus savas valsts, esot vidē, kas tā fundamentāli atšķiras no mājām. Šī piederības sajūta, kas mēs esam, ir ļoti, ļoti būtiska un nozīmīga, un agri vai vēlu mēs atgriežamies atpakaļ pie savām saknēm, mēs atgriežamies atpakaļ pie savas valodas.”

Nometnes programmu bagātināja gan vietējās latviešu zvaigznes Somijā un pētnieki, gan arī savu jomu profesionāļi no Latvijas. Vienā no nometnes dienām bija Dabas diena, kad bērni un jaunieši devās pārgājienā ar dabas pazinēju un pedagoģi Uni Čurksti un diviem pētniekiem no Jiveskiles – Māri Grunski un Ilzi Brilu.

Nometnes organizatores pedagoģe Zane Uitto un pedagoģe Vivita Kaupere saka: “Īpaša uzslava un prieks par mūsu brīvprātīgajiem palīgiem un skolas vecuma dalībniekiem! Bez šiem jaunajiem cilvēkiem mēs galā netiktu, un nometnes gars būtu daudz pļiekanāks.”

Šeit iespējams noskatīties nometnes video kopsavilkumu: 

Nometnes dalībnieki tika iepriecināti arī ar dāvanām - no tulkotājas Mirjas Hovilas un izdevniecības Paperiporo, kā arī Vivitas pastkaršu darbnīcai tika atsūtītas ar rokām Latvijā darinātas ūdenskrāsas no DeepDeepLight.

Nometnes organizatori saka lielu paldies visiem darba darītājiem, dalībniekiem un atbalstītājiem – Eiropas Latviešu apvienībai, Kultūras ministrijai, Loimas Evaņģēliskajai Tautas augstskolai, izdevniecībai Paperiporo, DeepDeepLight, Lokomatīve un Atom Art, Latvijas vēstniecībai Somijā.

Nometni īstenoja Latviešu skola Somijā Pikku Putni sadarbībā ar Latviešu – somu ģimeņu biedrību Laivas ar Kultūras ministrijas atbalstu konkursā “Par valsts pārvaldes uzdevuma – diasporas bērnu nometņu nodrošināšanā Latvijas diasporas mītnes zemēs – veikšanu”, ko administrē Eiropas Latviešu apvienība.

Mediju ziņa ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ziņas saturu atbild Eiropas Latviešu apvienība. #NVOfonds2022

Papildu informācijai:

Kristīne Tjarve, Sabiedrisko attiecību speciāliste
ela@ela.lv
https://www.facebook.com/EiropasLatviesuapvieniba

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK