lv

Sallija Benfelde: Ar Eiropas Savienību ir līdzīgi kā ar veselību – kamēr mums tā ir, to nenovērtējam

Vēl var pieteikties balsošanai gan pa pastu, gan iecirknī ārvalstīs Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās. Eiropā ārpus Latvijas dzīvojošie latvieši uzsver - balsos par Latvijas pārstāvjiem, jo tā stiprinās Latvijas interešu aizstāvību un Eiropas vērtību aizsardzību.

Eiropas Parlamenta vēlēšanās, kas notiks 25. maijā, var piedalīties visi balsstiesīgie Latvijas pilsoņi neatkarīgi no viņu dzīvesvietas - arī no ārvalstīm.

Šogad balsot varēs ne tikai pa pastu, bet  pirmo reizi arī 45 vēlēšanu iecirkņos ārvalstīs. Atšķirībā no Saeimas vēlēšanām gan jau savlaicīgi jāpiesakās vai nu vienai vai otrai iespējai! Nenokavē!

Latvijai Eiroparlamentā ir 8 deputātu vietas, un šajās vēlēšanās Latvijā ir reģistrēti 16 vēlēšanu saraksti. Eiropas Latviešu  apvienība (ELA) aicina visus balsstiesīgos Latvijas pilsoņus piedalīties šajās vēlēšanās un balsot par kādu no Latvijas sarakstiem, lai stiprinātu Latvijas pārstāvību Eiropas mērogā.

Jautājām arī Eiropā ārpus Latvijas dzīvojošajiem latviešiem, vai viņi balsos par Latvijas pārstāvjiem Eiropas Parlamentā un kāpēc?

Elza Paegle, Berlīne: Par Eiropas Parlamenta vēlēšanām jāteic, ka ar Eiropas Savienību ir līdzīgi kā ar veselību, proti, kamēr mums tā ir, mēs tajā esam un tā funkcionē labi, mēs to tā līdz galam nenovērtējam. Mēs brīvi pārvietojamies darba tirgū, pirmdienā nopērkam biļetes, lai no Rīgas ceturtdienā dotos apciemotu māsu, kura studē Frankfurtē. Lai dotos šajā braucienā, mums nav jāgaida rindā ne vēstniecībā, lai saņemtu vīzu, ne jāmaksā komisijas maksa par valūtas konvertēšanu. Pie šīs lietu vienkāršības esam pieraduši, taču to nebūt nevajadzētu uzskatīt par pašsaprotamu.

Esot daļai no Eiropas Savienības, Latvija pieder pie to valstu grupas, kas attīstījusies par vienu no ietekmīgākajām pasaules tirdzniecībā. Tieši vienota Eiropa mums atgādina arī par to, ka varam atskatīties uz 74 gadiem, kuri Eiropā pavadīti bez kara. Stabilitāte un sociālā nodrošinātība, tiesības uz vārda brīvību – tās ir tikai dažas no vērtībām, kas raksturo Eiropas Savienību. Manai paaudzei pavisam pierastas. Tās ir vērtības, kas ir mūsu norma un ikdiena. Taču tās ir arī vērtības, par ko daudzas valstis ārpus Savienības robežām šobrīd vēl joprojām var tikai sapņot. Kā kopībai mums pieder ietekme un mēs varam būt atskaites punkts tādos svarīgos jautājumos kā datu, tā arī vides aizsardzība. Mēs varam būt paraugs autortiesību aizsardzībā, lai interneta vidē mēs tiektos pēc tieši tādiem pašiem tiesību principiem kā reālajā dzīvē.

Par šo kopību un tās sekmīgu funkcionēšanu ir atbildīgs katrs no mums. Atdodot balsi par kandidātu, kas pārstāv Eiropas Savienības vērtības, brīvības un tajā pašā laikā ar atbildību iestājas par Latvijas interesēm Eiropas Parlamentā, mēs tiešā veidā ietekmējam savu nākotni.

Iepriekšējo gadu zemā vēlētāju aktivitāte Latvijā, diemžēl, ļāvusi šķietami maziem, taču enerģiskiem politiskajiem spēkiem, populāru un emocionāli uzlādētu tēmu aizsegā, nereti izmantojot dezinformāciju, nodrošināt nepieciešamo balsu skaitu, lai iekļūtu Eiropas Parlamentā.

Šādi rezultāti kavē ar mums piešķirto vietu daudzumu Eiropas Parlamentā izmantot savu potenciālu. Tas nevar un nav būt mūsu interesēs. Mūsu interesēs ir turpināt izaugsmi gan kā kopībai, kura veido vienotus pienākumus un tiesības, lai arī nākotnē saglabātu nozīmīgu pozīciju starp pasaules lielvarām, gan individuāli, saglabājot stabilu un vienmērīgu labklājības izaugsmi. Izaugsme, savukārt, notiks vēl efektīvāk, ja mēs saņemsimies un spersim soli līdz vēlēšanu urnai. Neejot balsot, mēs atstājam izvēli pār savu nākotni kāda cita, mums nezināma spēka rokās. Vai medikamentu izvēli, kurus lietosim, un skolu, kurā mūsu bērns mācīsies, mēs izdarām tikpat  bezrūpīgi? Kāpēc lai mēs tā darītu attiecībā uz to, kas ietekmēs mūsu dzīves kvalitāti un efektivitāti?

Kārlis Albergs, Londona, Lielbritānija: Protams, es piedalīšos vēlēšanās, tas ir mans pienākums  izvēlēties savu pārstāvi Eiropas Parlamentā, tas ir demokrātijas pamats. No sava pārstāvja es varu prasīt atbildību par to, kas tiek darīts, kā tiek ievērotas gan Latvijas, gan Eiropas intereses. Ja es neeju uz vēlēšanām, tad man nav nekādu tiesību pēc tam žēloties par to, ka ir slikti un kaut kas nenotiek tā, kā tam manuprāt būtu jānotiek.

Dzidra Noor, Mančestera, Lielbritānija: Pat ja Lielbritānijā vēl notiktu EP vēlēšanas, es balsošu par Latvijas sarakstu, jo, lai arī kur mēs nedzīvotu, esam latvieši. Mēs neviens īsti nezinām, kas mūs nākotnē gaida, un varbūt vajadzēs atgriezties Latvijā. Varbūt mūsu bērni vai mazbērni gribēs dzīvot Latvijā, tāpēc visiem tautiešiem ir jāpiedalās vēlēšanās. Latvija ir ES valsts, un tas ir svarīgi, ka mēs ievēlam personu, kura labāk pārstāvēs Latvijas intereses Eiropas Parlamentā. Latvija ir maza valsts, tāpēc ir jāuztur labas attiecības ar citām ES valstīm.

Ieva Kunga, Berlīne: Noteikti iešu! Balsošu par Latvijas Eiroparlamenta deputātu kandidātiem. Man atnāca Vācijas vēstule par šīm vēlēšanām, es to jau esmu izmetusi. Ir jāreģistrējas vēlētāju sarakstā un jāiet balsot par savējiem. Domāju, ka cilvēki ir jākustina, jāaicina balsot, ir vajadzīgs vairāk informācijas, jo manuprāt tiem, kuriem Latvija ir tikai vieta, kurā jānomaksā parādi, ir pavisam citas domas un jūtas par Latviju. Zinu cilvēkus, kuri neko par Latviju negrib zināt, viņi ir dusmīgi. Bet Latvija ir mana valsts, es gribu, lai to pārstāv gudri un gaiši cilvēki. Tādēļ ir svarīgi, lai mēs ietu un balsotu, jo aizies jau arī tie, kuri Latvijai nevēl labu, un es negribu, lai viņi iegūst pārsvaru!

Ilze Zīlmane, Berlīne: Protams, es piedalīšos vēlēšanās, vienmēr esmu gājusi un iešu. Es īsu brīdi apsvēru domu, ka varētu balsot par kādu no Vācijas sarakstiem. Biju saņēmusi uzaicinājumu un vajadzēja tikai aizpildīt veidlapu, tas bija vienkārši. Kāpēc es tomēr balsošu par Latvijas sarakstu? Uzskatu, ka mēs ar astoņiem deputātiem varam ietekmēt ļoti daudz. Ievērojot to, cik zema aktivitāte vispār ir Eiropas Parlamenta vēlēšanās, manuprāt mums jo īpaši ir jāiet balsot, lai neievēlētu tikai prokremliskos spēkus vai eiroskeptiķus, jo tie ļoti aktivizējas. Ja mēs gribam savus standartus kaut vai tikai saglabāt un uzturēt, tad ir jāiet un jābalso par cilvēkiem, kuri pārstāv manas vērtības. Man ir svarīgi atdot savu balsi par cilvēkiem, kuriem ir rietumnieciska orientācija un tās vērtības, kuras ir nozīmīgas man.

Praktiska informācija:

Ar kandidātu sarakstiem un īsajām programmām var iepazīties Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) mājas lapā.

Šogad balsot varēs ne tikai pa pastu, bet  pirmo reizi arī 45 vēlēšanu iecirkņos ārvalstīs. Iecirkņu saraksts ir apskatāms gan valstu, gan numerācijas secībā

Tātad balsot varēs gan mītnes valsts vēlēšanu iecirknī, gan pa pastu. Atšķirībā no Saeimas vēlēšanām gan jau savlaicīgi jāpiesakās vai nu vienai vai otrai iespējai!

Vēlētāju uzskaitei EP vēlēšanās lieto iepriekš izveidotus vēlētāju sarakstus. Latvijā dzīvojošie pilsoņi Vēlētāju reģistrā tiek iekļauti automātiski, bet ārvalstīs dzīvojošajiem balsstiesīgajiem ir iepriekš jāpiesakās  vai nu balsošanai pa pastu vai vēlēšanu iecirknī.

KĀ PIETEIKTIES UN LĪDZ KURAM DATUMAM TO VAR DARĪT?

Balsošanai pa pastu jāpiesakās līdz 25. aprīlim elektroniski, izmantojot  Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes reģistra e-pakalpojumu "Reģistrācija balsošanai pa pastu vēlētājiem, kuri uzturas ārvalstīs" 

vai elektroniski parakstītu pieteikumu var sūtīt arī pa e-pastu pasts@cvk.lv.

Turklāt, piesakoties balsošanai pa pastu, nav nepieciešams uzrādīt (nosūtīt) pasi, kā tas bija Saeimas vēlēšanās.

Balsošanai vēlēšanu dienā kādā no iecirkņiem jāreģistrējas līdz 7. maijam tiešsaistē, izmantojot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes vēlēšanu iecirkņa maiņas e-pakalpojumu "Vēlēšanu iecirkņa noskaidrošana un maiņa"

vai - personīgi, iesniedzot pieteikumu Latvijas Republikas diplomātiskajai vai konsulārajai pārstāvniecībai.

Ja rodas jautājumi vai neskaidrības, varat zvanīt: uzziņu tālrunis par Eiropas Parlamenta vēlēšanām +371 67049999 (darba dienās no pl.8.00 - 20.00 pēc Latvijas laika).

Plašāka informācija

  • Informatīvais materiāls sagatavots projekta “Simts balsis Simtgadē” ietvaros ar finansiālu atbalstu no Latvijas Republikas Kultūras ministrijas valsts budžeta līdzekļiem Simtgades pasākumu īstenošanai.

Autore: Sallija Benfelde
Foto: Publicitātes attēls

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK