lv

Pasaules latviešu Dziesmu svētku forums ir gatavs atbalstīt Latvijas radošos procesus un ekonomiku

Eiropas Latviešu apvienība (ELA) 2020.gada 27. novembrī forumā “ELKS – Ceļā uz Dziesmu un deju svētku 150gadi” virtuāli pulcēja vairāk nekā 70 latviešu kultūras dzīves virzītājus.

Viņu vidū bija svētku rīkotāji, koru, deju un folkloras kopu un amatierteātru vadītāji no Eiropas, ASV, Kanādas, Brazīlijas un Austrālijas, kā arī partneri no Latvijas.

Tiešsaistē, atklājot forumu, kultūras ministrs Nauris Puntulis apliecināja ikviena foruma dalībnieka kopīgo sajūtu - nevienam vīrusam Dziesmu svētkus nepieveikt! ELA kultūras nozares vadītāja Lelde Vikmane apliecināja: “Latviešu kultūra mums pasaulē dod spēku, piepilda dvēseli un satur visus kopā kā saistviela. Dziesmu un deju svētki Latvijā mums vienmēr ir būtisks atskaites punkts uz ko tiekties.”

Forumā tika apkopoti pieredzes stāsti par latviešu kultūras svētku rīkošanu Eiropā un citviet pasaulē un tika pārrunātas ieceres ar skatu uz Dziesmu un deju svētku 150-gadi 2023. gadā. Šis gads ir bijis izaicinājumiem bagāts, bet kultūras cilvēki visā pasaulē ir atraduši ļoti radošus veidus, kā uzturēt šo vienojošo stīgu.

Forumā tika prezentēts jaunizveidotais Pasaules latviešu Dziesmu svētku forums. Tā vadībā ir pasaules latviešu virsorganizāciju kultūras nozares vadītāji un Dziesmu svētku rīkotājorganizāciju pārstāvji. Forumā tiks ciešāk koordinēta pasaules latviešu sadarbība Dziesmu un deju svētku procesa uzturēšanai, un tas ļaus šajā jomā vienotā balsī uzrunāt Latvijas valsts un nevalstiskās organizācijas.

Lai skaidri definētu Eiropas kultūras nozaru prioritātes, vajadzības un pārstāvjus kopdarbam, ELA tuvākajās nedēļās sasauks nozaru darba sarunas ELA biedrorganizācijām un Eiropā darbojošām kopām (folklora, deja, kori, amatierteātri, amatnieki/rokdarbnieki, kamermūzika, literatūra). Darba sarunas līdzvadīs ELA vadības pārstāvis un katras nozares pārstāvis, aicinot dalībniekus vienoties par katras nozares prioritātēm 2021.gadam un turpmāko nozares pārstāvību ELA topošajā kultūras padomē un jaunā Pasaules latviešu svētku foruma darbā. ELA kultūras nozares vadītāja Lelde Vikmane skaidro: “Uz sarunu bāzes taps ELA kultūras nozares rīcības plāna aprises 2021.gadam un ELA kultūras padome. Šis būs ietvars ELA turpmākajam darbam ar LNKC, KM, VISC utt. Tas palīdzēs arī efektīvāk mērķēt Kultūras ministrijas atbalsta finansējumu nākamo gadu projektiem Eiropā. Kopā, vienotā solī, tiksim uz priekšu, pārvarot šābrīža izaicinājumus.”

Forums arī apliecināja, ka diasporas kultūras svētkus var un vajag papildināt ar aktivitātēm, kas dod praktisku pienesumu Latvijai. Tas ir īpaši svarīgi Covid-19 apstākļos, kas smagi skar Latvijas ekonomiku. Kā forumā apliecināja LIAA, NVA, VARAM un mākslu augstskolu vadītāji, diasporas kultūras norises var dot lietderīgu ieguldījumu valsts tēla veidošanā un kultūras sakaru veidošanā, eksporta veicināšanā, tūrisma un talantu (studentu un remigrantu) piesaistē. Balstoties uz forumā apspriesto, ELA 2021.gadā izstrādās priekšlikumu Latvijas partneriem - LIAA, VARAM, NVA, augstskolām, reģionu pašvaldībām u.c. - par turpmākas sadarbības modeli kultūras svētku papildprogrammas veidošanai. Šādā sadarbības modeļa piedāvājumā tiks definēti kopīgie mērķi un uzdevumi, praktiskie instrumenti (stendi, publicitātes kampaņas u.c.) un katras puses ieguldījums un ieguvumi. Šādu modeli būs iespēja izmēģināt turpmākajos kultūras svētkos Eiropā, un pielāgotu likt lietā arī citu svētku rīkotājiem citviet pasaulē. ELA priekšsēde Elīna Pinto uzsver: “Šādi mēs nostiprinām apziņu un praksi, ka kultūras norises diasporā var dabiski papildināt ar ekonomikas diplomātiju tūrisma, eksporta, investīciju un talantu piesaistei Latvijas labā.”

ELKS forumu atbalstīj Kultūras ministrija no valsts budžeta līdzekļiem PBLA administrētās programmas Dziesmu un deju svētku tradīciju uzturēšanai diasporā ietvaros.

Eiropas Latviešu apvienība (ELA) ir Eiropā ārpus Latvijas darbojošos latviešu un latviešu sadraudzības nevalstisko organizāciju apvienība. Tajā ir 27 biedrorganizācijas no 19 Eiropas valstīm. ELA darbības mērķi ir pārstāvēt latviešu diasporas intereses Eiropas mērogā, tās biedru organizāciju darbības saskaņošana informācijas, izglītības un kultūras, pilsoniskās un politiskās līdzdalības, ekonomiskās līdzdalības jomās un sadarbības projektu veicināšana starp biedru organizācijām un ar Latvijas partneriem, kā arī ar radniecīgām starptautiskām organizācijām Sīkāk: www.ela.lv

Informāciju sagatavoja: Rasa Saliņa, Eiropas Latviešu apvienības padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos, tālr. 29145314, e-pasts: rasa.salina@gmail.com

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK