lv

Radošais diasporas sadarbības forums Berlīnē

 

Lai aizsāktu radošās diasporas kustību sadarbībai kultūras diplomātijā, 31.oktobrī un 1.novembrī ELA, LIAA un LKA rīkotā forumā Berlīnē pulcējās ap 40 ārvalstīs mītošie Latvijas radošie profesionāļi no 9 valstīm (Vācija, Francija, Šveice, Beļģija, Nīderlande, Lielbritānija, Norvēģija, Somija, Austrālija) un Latvijas mākslu augstskolas, kultūrpolitikas veidotāji un uzņēmēji. Sadarbības forumā tika prezentēti rezultāti pirmajai plašākai radošās diasporas profesionāļu kartēšanai, apspriesta līdzšinējā pieredze un rosinātas jaunas iniciatīvas ārvalstīs strādājošo mākslinieku, mūziķu, dizaina un citu jomu profesionāļu sadarbībai ar Latviju. 

Pasākumā kā īpašie viesi piedalījās kultūras ministrs Nauris Puntulis un Eiropas Kultūras parlamenta ģenerālsekretārs Karls Ēriks Normans (Karl-Erik Norrman), kā arī lietuviešu diasporas uzņēmēju tīkla Global Lithuanian Leaders Berlīnes kluba vadītāja Ruta Naujokaite. Ar pieredzi un ierosmēm dalījās spilgti ārvalstīs strādājoši latviešu mākslinieki kā diriģents un Berlīnes Komische Oper mākslinieciskais vadītājs Ainārs Rubiķis, kultūras menedžeri kā Berlīnes Konzerthaus pārstāve Sabīne Ozoliņa vai Šveices latviešu galerists Uldis Mākulis un radošās nozares uzņēmēji kā Eiropā vadoša mākslas telpu ierīkošanas uzņēmuma Art Fairs Service dibinātājs Bruno Mellis un galerijas “Look” (Rīga) vadītājs Andžejs Maculevičs. 

Seminārā tika prezentēti pirmā radošās diasporas kartēšanas pētījuma rezultāti. Pētījuma autore Ilze Upatniece (LKA) norādīja, ka 84% no respondentiem ir ieinteresēti iesaistīties radošos procesos Latvijā, un to viņuprāt atvieglotu labāka informācijas un finansējuma pieejamība kopīgiem pārrobežu projektiem. 

Līdz ar to diskusiju daļā tika sagatavoti priekšlikumi radošās diasporas iesaistei Latvijas kultūras diplomātijā un mākslas kopprojektos, mākslu izglītībā un tautsaimniecībā. Tika izvērtētas kultūras diplomātijas finansiālā nodrošinājuma iespējas gan no Kultūrkapitāla fonda programmām, gan jaunā Baltijas Kultūras fonda ietvaros, kura padomi seminārā pārstāvēja Aiva Rozenberga. Kā apliecinājums radošās diasporas potenciālam ir tas, ka viens no Baltijas Kultūras fonda atbalstītajiem projektiem 2021.-2023.gadā notiks Berlīnē, un to iniciēja un koordinē Berlīnē dzīvojoša latviešu kultūras menedžere. Baltijas tēma seminārā bija ļoti klātesoša, jo dalībnieku pieredze liecināja, ka tieši sadarbībā, ne konkurencē ar Lietuvu un Igauniju iespējams redzami un pārliecinoši Latvijas vārdu nest Vācijā un citviet pasaulē. 

Savukārt diasporas māksliniecisko kopu (koru, deju kopu, amatierteātru, amatniecības pulciņu) pārstāvji vienojās stiprināt šo kopu iesaisti Latvijas kultūras diplomātijā, kā arī ciešāk koordinēt gatavošanos Dziesmu un deju svētkiem – ar uzsvaru uz meistarības celšanu un saliedēšanos ar Latvijas kolēģiem.

Foruma noslēgumā tika iniciēta radošās diasporas kustība un izstrādāti konkrēti ierosinājumi Latvijas kultūras diplomātijas attīstīšanai. Tie tiks iesniegti kultūras ministra Naura Puntuļa un citu Latvijas partneru uzmanībai un sadarbības plānu veidošanai. Piemēram, Latvijas Institūts izrādījis gatavību koordinēt “kultūras vēstnešu” darbību diaspora, LIAA – atbalstīt radošo industriju pārstāvju iesaisti darījumu tūrisma veicināšanā uz Latviju, bet LMA – iesaistīt diasporas māksliniekus kā vieslektorus savās studiju programmās. Lai šī sadarbība sekmētos vienkāršāk, radošie profesionāļi veidos savu tīklu informācijas apmaiņai par iespējām un iniciatīvām. 

Neformālās programmas ietvaros otrajā dienā interesentiem bija iespēja tikties ar Berlīnes kultūras dzīves spilgtāko institūciju vadību mūsdienīgajā muzejā “Futurium”, kinofestivālā Berlinale, Berlīnes Filharmonijā un Konzerthaus, lai izzinātu to pieredzi sadarbībā ar Baltiju. Iedvesmojošās tikšanās liecināja par Latvijas un Baltijas radošo nozaru atpazīstamību Vācijas galvaspilsētā, kas ir gan Latvijas radošo profesionāļu, gan diplomātijas rezultāts – un tālāk nesams ar lepnumu par Latviju kā kultūras lielvalsti.  

Papildu informācija:

 

Ilze Upatniece                                 Elīna Pinto

Latvijas Kultūras akadēmija              Eiropas Latviešu apvienība

E: ilze.upatniece@gmail.com            E: ela@latviesi.com 

M: +49 160 97935145                        M.: +352 691 981 524

 

 

 

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK