lv

Novērtē! Ko partijas Eiropas Parlamenta vēlēšanās piedāvā diasporai?

Gaidāmās Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2024. gadā ir nozīmīgs brīdis Eiropas Savienībai un tās dalībvalstīm. Šīs vēlēšanas pavada pieaugoša  ģeopolitiskā spriedze, Eiropas nacionālo ekonomiku krītošā konkurētspēja, vides un klimata izaicinājumi, cilvēktiesību un sociālā taisnīguma jautājumi. Uz šiem izaicinājumiem vismaz daļējas atbildes sniedz arī Eiroparlamentā kandidējošo politisko spēku programmas.

 

Latvijas iedzīvotāji, kuri dzīvo, strādā vai studē kādā citā ES valstī vai arī ārpus ES veido būtisku sabiedrības daļu. Neraugoties uz ģeogrāfisko attālumu un atšķirīgo ikdienas pieredzi, viņi nereti izjūt saiti ar dzimtās valsts politiskajiem un sociālajiem procesiem. Ārvalstīs dzīvojošie latvieši spēlē nozīmīgu lomu gan uzņemošo valstu, gan arī Latvijas ekonomikā, veicot naudas pārskaitījumus, iesaistoties uzņēmējdarbībā un nodrošinot dažādu prasmju un zināšanu pārnesi. Ārvalstīs dzīvojošo pieredze ar dažādām sociālajām un ekonomiskajām sistēmām, var būt noderīga, lai rastu risinājumus un izvairīties no kļūdām dažādu politiku veidošanā. Viņi ir arī neformāli Latvijas vēstnieki, kas var palīdzēt veicināt kultūras apmaiņu un sapratni starp valstīm un kultūrām. Piedāvājot risinājumu ārvalstīs dzīvojošajiem Latvijas iedzīvotājiem interesējošajos jautājumos, piemēram vienkāršotu balsošanas procedūru nodrošināšanu ārzemēs, akadēmisko kvalifikāciju atzīšanu, sociālo pabalstu pārnesamību, nodrošinot finansējumu latviešu valodas un kultūrvēsturiskā mantojuma veicināšanai ārvalstīs, politiskās partijas var stiprināt šo iedzīvotāju saikni ar politiskajiem procesiem un palielināt ārvalstīs dzīvojošo interesi piedalīties Eiroparlamenta vēlēšanās.

Lai novērtētu  partiju nostāju jautājumos, kuri skar ārvalstīs dzīvojošo Latvijas iedzīvotāju intereses, tika veikta partiju priekšvēlēšanu programmu satura analīze. Vispirms  partiju piedāvājums tika izvērtēts saistībā ar ES līmeņa jautājumiem - zaļais kurss, aprites ekonomika, digitālā transformācija. Tika identificētas 3-5 centrālās tēmas partijas priekšvēlēšanu programmā. Otrajā posmā politisko partiju programmas tika analizētas pēc tā, cik lielā mērā tajās atspoguļotas tēmas un jautājumi, kuri varētu būt nozīmīgi ārvalstīs dzīvojošajiem Latvijas iedzīvotājiem. Ārvalstīs dzīvojošo iedzīvotāju dzīves kvalitāte ir saistīta ar ļoti plašu jautājumu spektru, kas skar integrāciju, sociālo iekļaušanos, ekonomisko aktivitāti, veselības un izglītības pakalpojumu pieejamību, kultūras saglabāšanu, digitalizāciju (t.sk. pārrobežu e-pakalpojumus) un transnacionālo dzīves veidu kopumā (pieeju pakalpojumiem dažādās valstīs). Par pamatu tēmu identificēšanai kalpoja migrantu diasporu pētnieciskā literatūra, kas analizējusi diasporai aktuālos jautājumus politiskās līdzdalības un politisko izvēļu kontekstā.[1] Partiju programmās analizējamo jautājumu saraksts tika precizēti konsultācijās ar ELA pārstāvjiem ņemot vērā arī Latviesi.com Facebook grupā veikto aptauju. Jāpiebilst, ka par šiem jautājumiem bija iespēja nobalsot arī portālā Open2Vote.eu.

Partiju priekšvēlēšanu programmās analizējamās tēmas bija:

  1. Migrācijas/re-emigrācijas atvieglošana
  2. Vienotu e-pakalpojumu ieviešana Eiropā, piemēram, vienotas digitālās autovadītāja apliecības ieviešana u.c.
  3. Atbalsts dažādu plašsaziņas līdzekļu (t.sk. elektronisko plašsaziņas līdzekļu) pieejamībai un satura  nodrošināšanai latviešu valodā 
  4. Vieglāki noteikumi pārrobežu darbam un attālinātajam darbam dzīvojot vienā, bet strādājot citā Eiropas valstī 
  5. Ērtāka pensiju un sociālo pabalstu pārcelšana
  6. Automātiska akadēmiskās kvalifikācijas, izglītības diplomu atzīšana
  7. Eiropas līmeņa atbalsts latviešu valodas un Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai
  8. Atbalsts dubultās pilsonības statusam, kā arī aktuāli jautājumi, kas saistīti ar dubultpilsonību, piemēram, militārie pienākumi dubultpilsoņiem.
  9. Iespēja balsot parlamenta vēlēšanās arī citu Eiropas valstu pilsoņiem
  10. "Varavīksnes"ģimeņu (LGBTQ+) laulību un partnerattiecību atzīšana
  11. Ērtāka Latvijas dokumentu pieteikšana un sagatavošana

Tēmas klātbūtne partijas priekšvēlēšanu programmā tika noteikta to kodējot ar indeksu no 0 – 3. Ar pilnu ziņojuma tekstu un piemēriem no partiju programmām var iepazīties šeit.

Balstoties uz to, cik lielā mērā partijas savās priekšvēlēšanu programmās minējušas ārvalstīs dzīvojošajiem Latvijas iedzīvotājiem saistošas tēmas, tās varētu sadalīt divās grupās. 1. grupā ietilptu partijas, kuras savās priekšvēlēšanu programmās tieši piemin vienu vai vairākus jautājumus (“ārvalstu latviešos ieinteresētās”) ; (2) partijas, kuras šos jautājumus savās programmās nepiemin vispār vai arī piemin netieši (“vienaldzīgās”)

Jāpiebilst, ka partiju programmu satura analīzes rezultāti ļauj detalizētāk iepazīties par partiju priekšvēlēšanu piedāvājumu, jo izvērstā veidā tie apkopoti šeit.

Ārvalstu latviešos ieinteresētās partijas, kuras Eiroparlamenta vēlēšanās savās programmās tieši piemin vienu vai vairākus jautājumus/tēmas, kas saistošas ārvalstīs dzīvojošajiem Latvijas iedzīvotājiem:

5. "Latvijas attīstībai"

11. Kustība "Par!"

14. Zaļo un Zemnieku savienība

9. "PROGRESĪVIE"

1. Saskaņa

3. Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!" - "Tēvzemei un brīvībai /LNNK"

15. Jaunā VIENOTĪBA

12. "SUVERĒNĀ VARA"

Vienaldzīgās partijas, kuras Eiroparlamenta vēlēšanās savās programmās nepiemin jautājumus/tēmas, kas saistošas ārvalstīs dzīvojošajiem Latvijas iedzīvotājiem vai arī piemin tās netieši:

2. JKP Jaunā konservatīvā partija

4. LATVIJA PIRMAJĀ VIETĀ

6. "Centra partija"

13. "Tauta. Zeme. Valstiskums."

7. APVIENĪBA JAUNLATVIEŠI

8."APVIENOTAIS SARAKSTS - Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija"

10. Politiskā partija "Tautas varas spēks"

16. Politiskā partija "Stabilitātei!"



Raksta autors:
Visvaldis Valtenbergs, Latvijas Universitāte

 

Raksts ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

#DiasporasNVO2024



[1] Hutcheson, D., Russo, L. (2021). The electoral participation of mobile European citizens in European Parliament and municipal elections, European University Institute, GlobalCit. Finn, V. (2020). Migrant voting: here, there, in both countries, or nowhere. Citizenship Studies, 24(6),  730-750; Gherghina, S., & Tseng, H. K. (2016). Voting home or abroad? Comparing migrants` electoral participation in countries of origin and of residence. Nationalities papers, 44(3), 456-472.

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK