lv

LVA atbalsta finansējumu ELA paspārnē šogad saņēmušas 34 diasporas latviešu skolas Eiropā un kaimiņreģionā

 

Šogad diasporas latviešu skolām Eiropā un kaimiņreģionā bija pieejams Latviešu valodas aģentūras (LVA) finansējums no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) budžeta programmas “Valsts valodas politika un pārvalde” 104 580 EUR apmērā. Finansējumu diasporas skolām Eiropā un tās kaimiņreģionā administrēLatviešu apvienība (ELA).

Konkursam “Diasporas skolu finansiālā atbalsta nodrošināšana Eiropā” bija aicinātas pieteikties latviešu diasporas skolas Eiropā un tās kaimiņreģionā, tajā skaitā Gruzijā, Turcijā, Baltkrievijā un Ukrainā. Pēc pieteikumu formālās un saturiskās atbilstības izvērtēšanas Komisija apstiprināja finansējuma piešķīrumus 34 skolām kopā 95 717 EUR apmērā.

LVA un ELA finansējuma sadalē izvērtēja skolu darbību, pieredzi, pieteikumu pamatotību un patiesīgumu, kā arī izdevumu lietderību un samērīgumu, šajā Covid 19 pandēmijas laikā atbalstot gan skolu klātienes, gan attālinātu mācību darbu atbilstoši situācijai mītnes zemē.

Diasporas skolas saņems līdzfinansējumu plānotu klātienes mācību telpu īrei, apdrošināšanai, mācību līdzekļiem un materiāliem, kancelejas precēm, kā arī citiem ar mācību procesa nodrošināšanu saistītiem izdevumiem. Pēc 2020.gadā ļoti veiksmīgi aizvadīta pilotprojekta tiek sniegts arī atbalsts kvalificētu izglītības pakalpojumu sniedzēju nodrošinātām attālinātām interešu izglītībaa nodarbībām latviešu valodā, kas papildina skolas pamatdarbu ar bērniem un jauniešiem pievilcīgām un mūsdienīgām nodarbībām, piemēram, robotikā un programmēšanā.

Finansējuma daļa 6363 EUR apmērā tika novirzīta jaunu izglītojošu pilotprojektu izveidei skolu darbības atbalstam, kā arī tika iezīmēts “inkubācijas fonds” 2500 EUR apmērā, kas paredzēts izveides procesā esošu diasporas skolu darbības uzsākšanas atbalstam, kam jāpiesakās ne vēlāk kā līdz 1. jūlijam.

“Latvijas valsts ilggadējais atbalsts diasporas skolu darbībai ir latviskās izglītības mugurkauls ārvalstīs, kas balsta ģimeņu un diasporas kopienu rūpes par latviešu valodas un piederības kopšanu daudzvalodīgā vidē. Atbalsts ir īpaši nozīmīgs Covid19 laikā, kad skolām daudzviet jāpāriet uz attālinātu darbu un kad ģimenēm ir jauni izaicinājumi. LVA šai programmā apliecinājusi ieinteresētību diasporas skolu vajadzību risināšanā un attīstībā, elastīgi un mūsdienīgi pielāgojoties jaunajai realitātei”, uzsver ELA prezidija priekšsēde Elīna Pinto.

Finansējumu diasporas latviešu skolām un vasaras vidusskolām ārpus Eiropas administrē Pasaules Brīvo latviešu apvienība, un šī finansējuma sadalei tiek organizēts cits konkurss. Diasporas skolu konkursa ārpus Eiropas pieteikumi vēl tiek vērtēti, rezultāti tiks izziņoti vēlāk. Finansiālais atbalsts diasporas skolām pieejams kopš 2013. gada.

LVA ir IZM pārraudzībā esoša tiešā pārvaldes iestāde, kuras darbības mērķis ir veicināt latviešu valodas – Latvijas Republikas valsts valodas un Eiropas savienības oficiālās valodas – statusa nostiprināšanu un ilgtspējīgu attīstību. Viens no LVA uzdevumiem ir sniegt atbalstu latviešu diasporai ārvalstīs latviešu valodas apguvē un valodas saglabāšanā.

Eiropas Latviešu apvienība ir Latvijā reģistrēta biedrība, kas apvieno diasporas organizācijas Eiropā un tās kaimiņreģionā,  nolūkā stiprināt to savstarpējo sadarbību un saikni ar Latviju, kā arī vienīgā diasporas pārstāvības organizācija Latvijā, kas veido divvirzienu tiltu starp Latviju un aptuveni 350 000 ārpus Latvijas dzīvojošajiem Latvijas piederīgajiem Eiropā un kaimiņreģionā. ELA ir organizācija ar lielu pieredzi un senām tradīcijām, kura 2021.gadā svinēs savu 70 gadadienu.

Ar detalizētiem konkursu rezultātiem iespējams iepazīties LVA mājaslapā www.valoda.lv un ELA mājaslapā www.ela.lv

Vita Kalniņa,
ELA projektu vadītāja
izglitiba@ela.lv

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK