lv

Latvijas finansējumu šogad saņem 41 diasporas latviešu skola Eiropā un kaimiņreģionā

Diasporas skolām šogad pieejams Latviešu valodas aģentūras (LVA) finansējums no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) budžeta programmas “Valsts valodas politika un pārvalde” 104 580 EUR apmērā. Finansējumu diasporas skolām Eiropā un tās kaimiņreģionā administrē Eiropas Latviešu apvienība (ELA). 

Pēc pieteikumu formālās un saturiskās atbilstības izvērtēšanas konkursa komisija, ko veido ELA un LVA pārstāvji, apstiprināja finansējumu 41 skolai no 16 valstīm.

Konkurss “Diasporas skolu finansiālā atbalsta nodrošināšana Eiropā un kaimiņreģionā” tika izsludināts 2022. gada 16. februārī, bet pieteikumi pieņemti līdz 2. martam. Kopumā finansējumam pieteicās 43 latviešu skolas, kas darbojas Eiropā vai tās kaimiņreģiona valstīs ārpus Latvijas pieprasot finansējumu 167 160 EUR apmērā.

“ELA un LVA vārdā pateicamies visām skolām par neizsīkstošo darbu un neatlaidību, mācot bērniem latviešu valodu. Mēs ļoti novērtējam, ka Eiropas diasporas skolas ir atsākušas savu darbību klātienē, kas krietni tika ierobežots pēdējo divu gadu laikā. Latviskā izglītība dod mūsu bērniem un jauniešiem iespēju jau no agrīna vecuma tīkloties un, veidojot attiecības ar citiem, atklāt un stiprināt savu latvietību,” uzsver ELA prezidija priekšsēde Justīne Krēsliņa.

Izvērtējot pieteikumus, konkursa nolikumam atbilda 42 skolas no 16 valstīm – Austrijas, Beļģijas, Dānijas, Francijas, Grieķijas, Gruzijas, Itālijas, Īrijas, Lielbritānijas, Nīderlandes, Norvēģijas, Somijas, Spānijas, Šveices, Vācijas un Zviedrijas. Viena skola savu pieteikumu atsauca. Konkursa rezultāti redzami šajā tabulā.

 Teju 55% no visa kopējā finansējuma tiek piešķirti telpu īrei un apdrošināšanai, 34% finansējuma – mācību materiāliem, materiāltehniskajam nodrošinājumam, izglītojošo izdevumu un platformu abonēšanai, kā arī kancelejas preču iegādei, bet 11% finansējuma – dažādām aktivitātēm skolas mācību procesa nodrošināšanai un  papildināšanai.

 Atsākoties skolu klātienes darbībai pēc Covid-19 ierobežojumiem, skolu telpu īres izmaksu apjoms, salīdzinot ar iepriekšējiem diviem gadiem, ir stipri pieaudzis. Bez telpu īres finansējuma diasporas skolu darbība daudzviet lielo izmaksu dēļ nebūtu iespējama vai būtu stipri apgrūtināta. Tādēļ konkursa komisijai nācās pieņemt lēmumu par mazāk būtisko finansējuma pieprasījumu noraidīšanu šajā gadā, lai iekļautos pieejamajā budžetā. Tā, piemēram, šajā gadā nebija iespēju atbalstīt skolu pieteikumus jaunu skolēnu piesaistes aktivitātēm un skolu savstarpējo sadarbību veicinošiem pasākumiem. Būtiski nācās samazināt finansējuma apjomu arī skolu nometņu un izglītojošu ekskursiju līdzfinansējuma pieprasījumiem.

 Kopā visās 2022. gadā finansiālo atbalstu saņēmušajās Eiropas un kaimiņreģiona diasporas skolās mācas 1210 bērni. Kopumā Eiropā darbojas 68 latviešu skoliņas, kuras apmeklē ap 1900 bērnu, turklāt šajās izglītības iestādēs darbojas 300 skolotāji un palīgi, no tiem 150 ar pedagoģisko izglītību.

Par Eiropas Latviešu apvienību (ELA)

Eiropas Latviešu apvienība ir Latvijā reģistrēta biedrība, kas apvieno diasporas organizācijas Eiropā un tās kaimiņreģionā, nolūkā stiprināt to savstarpējo sadarbību un saikni ar Latviju, kā arī vienīgā diasporas pārstāvības organizācija Latvijā, kas veido divvirzienu tiltu starp Latviju un aptuveni 350 000 ārpus Latvijas dzīvojošajiem Latvijas piederīgajiem. ELA darbojas jau 70 gadus un ir Pasaules Brīvo latviešu apvienības biedrorganizācija.

 

Mediju ziņa ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ziņas saturu atbild Eiropas Latviešu apvienība. #NVOfonds2022

 

Papildu informācijai:
Kristīne Tjarve, Sabiedrisko attiecību speciāliste

ela@ela.lv

www.ela.lv

https://www.facebook.com/EiropasLatviesuapvieniba

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK