lv

Latviešu diasporas amatierteātri tiekas Minsterē festivālā “LAIPA”

No 8.-10. oktobrim Minsterē varēja dzirdēt latviešu valodu vēl biežāk nekā ierasts, vai droši varēja apgalvot – visi ceļi ved uz šo Vācijas pilsētu. Minsteres Latviešu centrā norisinājās jau septītais ceļojošais neatkarīgais amatierteātru festivāls “LAIPA”, ko šoreiz rīkoja Vācijas Latviešu amatierteātris-studija EZĪŠI režisores Lauras Ritenbergas-Kinder vadībā.
Festivāls “LAIPA 2021” pulcēja vienuviet dalībniekus no 9 valstīm, 11 amatierteātriem – Vācijas, Beļģijas, Dānijas, Norvēģijas, Zviedrijas, Latvijas (neklātienē), Lielbritānijas, Islandes un ASV (neklātienē). Uz vietas Minsteres Latviešu centrā, kur norisinājās festivāls “LAIPA”, bija iespēja noskatīties piecas izrādes: Vācijas Latviešu amatierteātra-studijas Ezīši veidoto Aivas Birbeles lugu “Mīli mani!”, Latviešu–dāņu biedrības amatierteātra “Pūpols” uzvesto Harija Ammera lugu “Ak, šīs kalpones!”, Stokholmas latviešu teātra “Sala” veidoto Leldes Stumbres lugu “Burvīgie blēži”, Oslo latviešu teātra O’LatTe uzvedumu pēc A.S.Ekziperī stāsta “Mazais Princis” motīviem, kā arī Birmingemas Mazā teātra un BMT London Studio kopīgi veidoto Martas Vaino lugu “Skatītāji”. Ja līdz šim bija ierasts, ka visas izrādes notiek klātienē, tad pandēmijas ierobežojumi ir mudinājuši arī amatieru teātru pārstāvjus meklēt risinājumus, apgūt jaunās tehnoloģijas un veidot izrādes, kas ir pieejamas ikvienam skatītājam tiešsaistē. Festivālā “LAIPA” skatītājiem tika piedāvātas arī 8 video izrādes no teātriem, kas nevarēja būt klātienē vai arī bija nepilnā sastāvā. Bija daži dalībnieki, kuri bija gan izveidojuši klātienes izrādes, gan sagatavojuši video izrādes, bagātinot festivāla programmu.
 
Laura Ritenberga-Kinder stāsta: “Es joprojām nespēju noticēt, ka mums tas izdevās! Vēl septembra vidū mēs bijām soli pirms tā, lai klātienes “LAIPA” nebūtu. “LAIPA” vienmēr tās dalībniekiem ir īpašs notikums, taču domāju, ka tieši pēc pandēmijas gada mēs īpaši spējam novērtēt iespēju atkal tikties uz skatuves dēļiem. Daudziem no mums tā bija pirmā iespēja pēc vairāk kā gada atkal uzstāties skatītāju priekšā. Manā sirdī ir prieks un lepnums par mūsu visu radošo garu un neizsīkstošo optimismu, meklējot jaunus ceļus, kā mācīties ko jaunu, motivēt vienam otru un radīt arvien jaunus, interesantus un arvien kvalitatīvākus uzvedumus!”
 
Visas lugas vērtēja Eiropas Latviešu apvienības kultūras nozares vadītāja Lelde Vikmane, kura, kā bijusī Dailes teātra aktrise arī dalījās pieredzē atklātā sarunā aktieriem, režisors @Dzintars Krūmiņš, kurš vadīja arī meistarklases festivāla dalībniekiem. Savukārt dziesminieks Arnis Miltiņš festivālā “LAIPA” piedalījās attālināti, vadot meistarklases tiešsaistē, un runājot par mūzikas nozīmi skatuves uzvedumos.
Diasporas amatierteātru festivāls aizsākās pirms astoņiem gadiem Bredfordā, Lielbritānijā, to organizēja idejas autore, Bredfordas teātra trupas “Saulespuķe” vadītāja Gita Robalde. Par šī gada festivālu Gita saka: “Smaids nenoiet no maniem vaigiem jau trešo dienu, tas ir pierādījums, ka man bija milzīgs prieks satikties un būt kopā ar teātra mīļiem un draugiem šeit Eiropā, iepazīties arī ar jauniem kolēģiem. Katra “LAIPA” ir savādāka. Šī gada festivāls ir unikāls vairākos aspektos – gan no organizatoru puses, kuri piedāvāja dažādus variantus, lai piedalītos festivālā, kā arī no dalībnieku puses – izmantojot dažādus izteiksmes veidus, lai būtu klātesoši – video teātri, video filmas līdz šim nebija bijušas, bija arī teātris dzīvajā. Kur vēl foršāk, kur vēl labāk, ja varam sanākt dzīvajā kopā!”
 
Papildus teātra izrādēm, festivāla dalībniekiem bija iespēja iepazīt Minsteri, dodoties ekskursijā, kā arī vienoties sirsnīgās dziesmās saviesīgā vakarā. Ikviens no klātesošajiem dalībniekiem atzina, ka festivāls “LAIPA 2021” bija tas, kas nepieciešams šajā laikā – iespēja tikties klātienē, izbaudīt sarunas, priecāties par neaizmirstamajiem mirkļiem uz skatuves. Viss šis brīnišķīgais pasākums notika ar Latviešu Centra Minsterē atbalsta, kuri sniedz iespēju savās telpās kopt latviešu kultūras tradīcijas, ļaujot organizēt teātra mēģinājumus, gan arī uzņemt festivāla viesus. Atbalstu sniedza arī Latviešu Kopība Vācijā, Eiropas Latviešu apvienība un Latvijas Nacionālais kultūras centrs.
 
Nosaukumu “LAIPA” festivāls ieguva otrajā gadā, kad tas norisinājās Latvijā – Birzgalē pie amatierteātra “Laipa”. Tā nu jau sešus gadus šis festivāls nes šo skanīgo latviešu vārdu un ir kā laipa, kas savieno tos, kuri mīl teātri, kuri turpina kopt latviešu kultūras tradīcijas arī svešumā. Savukārt amatierteātrim “Laipa” ir iespēja piedalīties visos festivāla notikumos, lai arī kurā valstī tie notiktu. Iepriekšējais festivāls “LAIPA” norisinājās 2019. gadā Reikjavīkā, bet nākamo festivālu 2022. gada oktobrī organizēs jeb ceļojošais kauss dosies uz Norvēģiju – pie Oslo latviešu teātra O’LatTe Ievas Melbārdes vadībā.
Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK