lv

Līdz 13. maijam piesaki savu dalību "Gadsimtā garākājā Līgo dziesmā”!

Jau trešo gadu latviešu kopas ārzemēs aicinātas iesaistīties Latvijas Radio 2 īstenotajā līgo dziesmā, ļaujot šai īpašajā vakarā dziesmai sasniegt Latviju arī no tautiešumītnes zemēm. Šoreiz līgot tiešraidē varēs maksimums četras kopas - kori, folkloras kopas, ansambļi, bērnu kopas, - kuras būtu gatavas sapulcēties un ar telefona palīdzību kopīgi nodziedāt vienu līgodziesmu 21. jūnija vakarā 18.45, 19.15 vai 19.45 pēc Latvijas laika, informē Eiropas Latviešu apvienība.

IDEJA

Balstoties uz latviešu tautas seno Līgo tradīciju, Vasaras saulgriežos, 21.jūnijā (gada garākajā dienā) jau ceturto gadu pēc kārtas LR2 realizē projektu – „Gadsimtā garākā Līgo dziesma”, kas vienlaikus ir gan mūsu kopības apzināšanās, gan vēstījums pārējai pasaulei par mūsu unikālajām dziedāšanas tradīcijām. Līgo dziesma no saules lēkta plkst. 4:29 līdz saules rietam plkst. 22:22 ar LR2 ētera starpniecību vīsies cauri visai Latvijai kopīgā dziedāšanā pulcējot dažādu novadu - piem., Rīgas, Līgatnes, Salacgrīvas, Burtnieku, Strenču, Cēsu, Madonas, Ciblas, Rēzeknes, Preiļu, Daugavpils, Jēkabpils, Aizkraukles, Ogres, Iecavas, Bauskas, Ozolnieku, Jelgavas, Tērvetes, Saldus, Durbes, Vaiņodes, Pāvilostas, Alsungas, Ventspils , Rojas, Tukuma Jūrmalas, Olaines un Jaunmārupes ļaudis (muzikālos kolektīvus), kā arī diasporas tautiešus- latviešu korus un folkloras kopas vairākās Eiropas un citās pasaules valstīs.

Līgošanas procesu , sākot ar 27. maiju, LR2 ēterā ievadīs 35 raidījumu cikls „Ielīgošana” 2018.gada maijā - jūnijā, kurā notiks sazināšanās un intervijas ar iecerētajām līgošanas vietām, latvisko rituālu un tradīciju izklāsti.

„Gadsimta garākā Līgodziesma” skanēs LR2 ēterā 21. jūnijā visas gada garākās dienas laikā, audiovizuāli tam varēs sekot līdzi interneta tiešraidē. Lai atspoguļotu līgošanas norisi, tiek veidota Latvijas interaktīvā karte, plānota sadarbība ar reģionālajām televīzijām, preses izdevumiem, informatīvām platformām.

Līgošanā tiek iesaistītas latviešu kopienas ārzemēs, tāpēc izveidota informatīva sadarbība ar Latvijas Institūtu (LI), Eiropas latviešu apvienību (ELA) un Latvijas vēstniecībām ārvalstīs. Projekts turpinās kopš 2016. gada, ar katru gadu iesaistot arvien plašāku dalībnieku loku.

MĒRĶIS

1) Iepazīstināt pasauli ar latviešu tautas gadsimtos veidojušos unikālo un joprojām dzīvotspējīgo tradīciju – līgošanu kā dzīvības spēku rituālu un latviskās nacionālās identitātes apliecinājumu.

2) Publiski pierādīt un parādīt latviešu tautas dziedāšanas tradīciju. Eksponēt saulgriežus kā laiku, kas ir latvietības kvintesence, būtiska valsts un tautas identitātes daļa.

3) Stiprināt tautas pašapziņu, piederību un saliedētību, apliecināt latviskumu raisot harmoniju un prieku.

PROJEKTA GAITA

* Ir sastādīts visu novadu grafiks: secība, kādā, vijoties cauri visai Latvijai, 2019. gada 21.jūnijā noritēs līgošana. Apzināti novadu kolektīvi – konkrēti kori vai folkloras kopas, kas iecerēti kā kodols, kuriem kopīgā novada līgošanā aicināts piepulcēties ikviens interesents.

* No 2019. gada 27. maija līdz 20. jūnijam LR2 ēterā īpašs raidījumu cikls Saulgriežu projekta ieskandināšanai „Ielīgošana”: katru dienu LR2 ēterā sazināšanās ar kādu no novadu kolektīviem; informācija par to, cikos un kur (pilsētas laukums, kultūras nams, skola, utt.), 21.jūnijā tiks rīkota kopīgā dziedāšana; aicinājums pievienoties. Latvisko tradīciju un rituālu izklāsts.

* 2019. gada 21. jūnijā LR2 ēterā, saullēktā, plkst. 4:29 kopā ar folkloras kopu Rīgā, Doma laukumā, LR2 studijā un ētera tiešraidē sākas garākās līgodziesmas gaita. Turpinājumā, visas dienas garumā līgodziesma no austrumiem uz rietumiem vijas cauri visai Latvijai, ik pusstundu uzkavēdamās katrā nākamajā novadā un 5-10 minūtes skanot tiešraidē LR2 ēterā (interneta sakari).

Vienlaikus LR2 interneta mājaslapā, lsm.lv un sociālajos tīklos iespējams sekot virtuālajam līgodziesmas ceļam (Latvijas kartē) cauri visai Latvijai un latviešu centriem Eiropā un citviet pasaulē, un vizuālajam attēlam (filmēšanas ar mobilo ierīču palīdzību). Saulrietā, plkst. 22:22 gadsimta garāka līgodziesma atgriezīsies Rīgā, kur to Doma laukumā plkst. 22.00-22.40 noslēgs lielkoncerts LR2 ēterā - ar koru, folkloras ansambļu, populāru mūziķu līdzdalību.

Interesenti aicināti iesūtīt savus pieteikumus uz ela@latviesi.com (kopijā lelde.vikmane@gmail.com) līdz 13.maijam, norādot savas kopas nosaukumu, īsu aprakstu un izvēlēto līgodziesmu. 

Iespēja līgot tiešraidē ir trīs līdz četrām kopām (kori, folkloras kopas, ansambļi, bērnu kopas; solo dziedātāji tomēr ne), kuras būtu gatavas sapulcēties un ar telefona (to var aprīkot ar īpašu lietotni skaņas kvalitātei) palīdzību kopīgi nodziedāt vienu līgodziesmu 21.jūnija vakarā 18.45, 19.15 vai 19.45 pēc Latvijas laika.

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK