Šā gada 12.decembri Eiropas Latviešu apvienība sadarbībā ar Latviešu valodas aģentūru kopīgi rīkoja tematisku konferenci “Mēs veidojam pārmaiņas!”.
Pasākuma laikā notika ekspertu prezentācijas par tādām tēmā kā "Dzīves māksla tehnoloģiju laikmetā", "Vērtības pārmaiņu laikā", "Tehnoloģijas jēgpilnai mācību procesa papildināšanai" un citām, kā arī tika īstenotas paneļdiskusijas "Latviešu skola - svētki vai pienākums" un "Skolotāja izaicinājumi".
Konferences ietvaros liela uzmanība tika pievērsta arī pandēmijas ietekmei uz cilvēka psiholoģiju un emocionālās labsajūtas saglabāšanu - speciālisti bija sagatavojuši prezentācijas par tēmām "Kā saglabāt mieru pārmaiņu laikā?", "Prāta higiēna" un "Uzticēšanās kā ieradums".
Konferenci ar savu uzrunu atklāja Eiropas Latviešu apvienības vadītāja Elīna Pinto:
Augsti godātie diasporas skolu vadītāji un skolotāji, mīļie latvieši tuvu un tālu!
Šī tikšanās šodien man ir iespēja pazemībā un pateicībā paust Jums cieņu un dziļi ieklausīties.
- Vēlos Jums apliecināt cieņu par to neatlaidību, radošumu, spēku un sirdsgudrību, ko šajā neskaidrības un spriedzes gadā esat ieguldījuši, lai latviskās izglītības stīga saglabātos dzīva, silta un skanīga.
- Šī ir arī iespēja ieklausīties tajā, kā varam Jums sniegt tieši tādu atbalstu un iedrosmi, kāds ļautu jums piepildīt savu misiju, tajā nepazaudējot sevi.
Cieņa un ieklausīšanās ir senas vērtības. Tās nepelnīti aizmirstas šodienas pretīmstāvēšanas kultūrā. Bet tās ir atslēga uz rītdienu, kurā katram no mums visā mūsu dažādībā ir iespēja piepildīt savu sūtību. Tās ir atslēga uz sabiedrību, kurā pašlabuma meklēšanas vietā līdzveidojam kopējo labumu – kopienai, sabiedrībai, Latvijai, videi un dabai.
Latviskā izglītība ietver ne vien valodu un gramatiku, bet arī šādas vērtības. Tās sakņotas mūsu kultūrkodā un nostiprinātas Satversmē. Vērtībizglītība ir visdziļākā, kad esam viens otram līdzās, mācības izdzīvojam klātienē plecu pie pleca, izstrīdoties par atšķirīgo un kopīgi pieliekot roku vienojošām idejām.
Pat attīstot digitālos rīkus un attālinātas mācības, šai atstatuma laikmetā klātienes izglītībai ir neaizstājama loma. Tā zināšanas pārvērš zinātībā. Tā gādā, lai mākslīgais intelekts nevadītu mūsu prāta, ķermeņa, garīgo un emocionālo inteliģenci, bet gan otrādi.
Mīļie latviešu skolotāji pasaulē, šodien un ik gaidāmo dienu apliecināsim, ka veidojam pārmaiņas.
Jūs, diasporas skolotāji, esat dabiski pārmaiņu līderi. Ar savu dzīves pieredzi esat apliecinājuši, ka spējat sākt dzīvi no jauna - nepazīstamā valstī, vietā, valodas un kultūras telpā. Ka spējat pārvarēt attālumu. Ka mākat pieņemt dažādību un to izcelt, nevis to pasīvi noliegt vai pelt. Ka spējat darīt un radīt vairāk, nekā formāls pienākums no jums prasa. Ka protat aizraut un vest sev līdzi. Brīžos, kad sašļūk dūša, ir vērts to atcerēties un smelties spēku apziņā, ka jūs jau esat pārmaiņu līderi.
Šajā pārmaiņu ceļā noder atbalsts. Tāpēc no Eiropas Latviešu apvienības puses mēs būsim līdzās, lai Jums palīdzētu iegūt jaunas prasmes un mācību rīkus un materiālus šim tālsaistes laikmetam, lai stiprinātu skolu ilgnoturību un pārvaldību, lai kopīgi īstenotu sapni - vīziju par kvalitatīvu, mūsdienīgu un diasporas savpatībai piemērotu latvisko izglītību pasaulē.
Draugi, kolēģi, šajā pārmaiņu ceļā mūs vadīs divi principi: ieguldījums cilvēkos un sadarbība.
Pirmkārt, - šis laiks ir parādījis, ka pārmaiņu un nedrošības strāva spēj izsist pat visspožākās lampiņas, un bez ieguldījumiem cilvēkos varam palikt vieni, blāvi zilganu ekrānu atspulgā. Pārāk ilgi cilvēku pašatdeve ir pieņemta kā pašsaprotamība. Ir īstais laiks nopietni domāt par veidiem, kā izglītojošo darbu atlīdzināt arī diasporā. Pienācīgs novērtējums ir ilgtspējīga investīcija, nevis īslaicīga iegriba. To sniegt ir kopīgs uzdevums mums, diasporas organizācijām, skolēnu vecākiem, mītnes zemēm un arī Latvijas valdībai.
Otrkārt, šīs un citas pārmaiņas netaps bez sadarbības.
Atslēgu uz latvietību izglītībā spēs pagriezt tikai ģimenes un skolas kopīgi. Tāpēc jau šodien konferencē aicinām vecākus un skolotājus samainīties lomām un atrast tos saķeres punktus, kuri daudzkāršos mācību jaudu.
Sadarbība nozīmē arī mainīt mūsu skatu uz bērniem – izlīdzināt skatupunktu no pārākuma uz līdzvērtību. Pārmaiņu pieaugošais ātrums nozīmē, ka mēs, šodienas vecāki un skolotāji, pat nespējam iedomāties to pasauli, kādā dzīvos un kuru veidos šodienas bērni. Jau tagad ir lietas, kur mēs esam viņu audzēkņi, ne otrādi. Tā vairs nav mūsu izvēle, bet gan pienākums jau šodien bērniem dot vienlīdzīgu lomu lēmumos par rītdienu. Tāpēc man īpašs prieks par šodien gaidāmo bērnu paneļdiskusiju.
Sadarbība ir būtiska arī skolu starpā. Jūs katrs esat apēduši pudu sāls, un varat būt viens otra labākais padomdevējs par to, kā radīt risinājumus izaicinājumiem. Mēs ELA saimē palīdzēsim jums to darīt, veidojot pieredzes apmaiņas forumus un labās prakses seminārus.
Visbeidzot, sadarbība ir atslēgas vārds arī mūsu saiknei ar Latviju. Latvijas valdība un Saeima ir devusi ārkārtīgi lielu uzticības kredītu mūsu darbam, atvēlot valsts budžetā ievērojamus un ilglaicīgus līdzekļus izglītības atbalstam diasporā. ELA vadībā mēs ik dienas sarunājamies ar IZM, LVA un citiem izglītības politikas veidotājiem. Tā ir nenovērtējama sadarbība. Paldies jums par to!
Kā kodolīgi saka ELA ilggadējais izglītības referents Māris Pūlis, viņš nu arī Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris, - mūsu vadmotīvs izglītībā ir “Latvija ir vajadzīga mums, un mēs esam vajadzīgi Latvijai!” Latviešu valoda un izglītība ir tas stingrais vidus pavediens, ap kuru turas un vijas viss krāšņais latviskās piederības raksts pasaulē. Pārmaiņu laikos šis pavediens jātur īpaši tuvu sirdij un jābalsta ar darbiem.
Pastāvēs, kas pārmainīsies! Pārmaiņu laiks nav viegls. Bet tā mums ir arī iespēja pārtapt labākiem, stiprākiem, zinīgākiem. Ieklausīšos un iesim šo pārmaiņu ceļu kopā!