lv
Mājas lapa ir izstrādes procesā un informācija tiek papildināta.

E.Pinto Amerikas Latviešu apvienības kongresā uzsver sadarbības stiprināšanu

Šā gada 23.-24.oktobrī attālināti - Zoom platformā -  notika Amerikas Latviešu apvienības kongress, kurā kopumā piedalījās 65 delegāti, tostarp Eiropas Latviešu apvienība.

Savā uzrunā biedrības priekšsēde Elīna Pinto uzsvēra sadarbības stiprināšanas nepieciešamību kopīgu mērķu sasniegšanā Latvijas labā.

"Mīļie latvieši Amerikā un citviet pasaulē! Man ir liels prieks un gods jūs šodien sveikt no Atlantijas okeāna otras malas, no manu radu mītnes Portugāles piekrastē. Skatos jūsu virzienā gandrīz kā Kristofors Kolumbs, kurš pirms vairāk ka piecsimt gadiem bija iecerējis no šiem krastiem atklāt Ameriku. Viņš drošvien būtu priecājies par Zoom!

Draugi, es Ameriku un latviešus Amerikā pirmoreiz iepazinu pirms divdesmittrim gadiem. Ar izcilības stipendiju pavadīju savu vidusskolas Junior year vienā no Austrumkrasta prep-schools un amerikāņu viesģimenē. Satiku arī Bostonas latviešu draudzes ļaudis, Latvijas studentus Amerikas universitātēs – paldies par tālaika sirsnīgo uzņemšanu! Tam gadam bija milzīga nozīme, veidojot manu personību. Amerikāņu “can do spirit” pārvarēja postpadomju deviņdesmito gadu trūkuma, nedrošības un dogmu liktos rāmjus jauna cilvēka idejām un apņēmībai. Šīs pieredzes iespaidā es vēlējos palikt studēt ASV, taču stipendija prasīja atgriezties un pabeigt skolu Latvijā, kur paliku. Vēlāk vēl vienu gadu pavadīju Ņujorkā, strādājot ANO mītnē. Tātad, es esmu bijusi latviete Amerikā. Bet vai var sacīt, ka esmu bijusi Amerikas latviete? Reizēm iedomājos, kā mana dzīve būtu veidojusies tālāk, ja toreiz būtu palikusi Amerikā. Vai būtu ar laiku uzņemta Jūsu lokā, varbūt šodien piedalītos ALA kongresā kā viena no delegātiem?

Bet dzīve tālāk veidojusi mani par Eiropas latvieti – gan pēc idejiskās pārliecības, gan profesionālās pieredzes, gan manas ģimenes aprisēm. Arī savā sabiedriskajā darbā tiecos Latviju cieši ievīt Eiropas vērtībtelpā un Eiropai likt novērtēt Latviju.

Bet vai vispār vietā ir sacīt “Eiropas latvietis”, “Amerikas latvietis? Vai pat “Latvijas latvietis”, kā redzēts apzīmējam mana dzīvesgājuma Latvijas cilvēkus Amerikā? Vēsturiski tam ir nozīme, varētu sacīt. Bet vai bez tā šādi šķirkļi var būt drošs pamats nākamības latvietībai pasaulē, kura mainās vēl ātrāk kā mēs paši? Vai tādas birkas nekavē mūsu saliedēšanos un kopdarbu?

Uzdrīkstēšos sacīt, ka pasaules latvieši būs patiesi brīvi un apliecinās Latvijas atgūto brīvību tad, kad kopīgu mērķu labā atmetīsim šķirošanu pēc paaudzēm vai pasaules daļas, kurā dzīvojam. Kā nekā, mums visiem, kas šeit pulcējušies, Latvija ir kā saules pinums pakrūtē. Un mūsu organizāciju būtība un sūtība ir celt šo gaišo likteņpiederību kā laipu pāri attālumam, pāri paaudzēm, pāri vēstures traumām un pāri šķeļošiem dalījumiem. Mūsu uzdevums ir gādāt, lai arvien vairāk no tiem nu jau pusmiljons Latvijas cilvēkiem ārzemēs, varētu būt piederīgi, iederīgi un noderīgi Latvijai kā tās piektais novads.

Cienījamie delegāti, kolēģi, mans mērķis šodien, bet arī turpmākajos mēnešos un gados ir stiprināt tiltu starp ELA un ALA. Latvija ģeopolitiski ir visstiprākā, kad starptautisko tiesību ietvarā ir līdzsvarā mūsu stratēģiskās partnerības Eiropā un transatlantiskajā telpā.

To pašu varu sacīt par pasaules latviešu sadarbību.

Jā, visu pasaules latviešu organizāciju dabiskais kopdarba ietvars ir PBLA – ar nosacījumu, ka tajā līdzās vēstures liecībām ir vieta mūsdienīgam, atbildīgam, atvērtam pilsoniskumam un visu biedru balsīm.

Taču vismaz tikpat nozīmīga pasaules latviešu lietā ir mūsu - eiroatlantiskā ass. Amerikas latviešu devums ir politiskā darba pieredze, jūsu uzņēmēju jauda un mecenātu gars. Eiropas latviešiem ir degsme, skaits un jauni profesionāļi Eiropas Savienības institūcijās, zinātnē un mūsdienīgās tautsaimniecības nozarēs. Liekot to kopā, mēs varam iedarbināt spēcīgu sviru Latvijas labā.

Tāpēc no ELA puses šodien nāku ar ciešākas sadarbības vēsti. Mums ir tik daudz, kur kopā darboties kopīgiem mērķiem un Latvijai.

  1. Mēs no jums mācīsimies prasmes Latvijas drošības stiprināšanai un latviešu kopienu interešu aizstāvībai mītnes zemēs – un jau esmu aicinājusi Dzintaru Dzilnu uz pieredzes apmaiņas diskusiju par šo. Mēs esam gatavi savās zemēs kopīgi iesaistīties kampaņā par Latvijas ievēlēšanu ANO DP nepastāvīgā locekļa statusā.
  2. Mēs ar jums dalīsimies pieredzē, kā organizācijās saliedēt un iesaistīt dažādas emigrācijas paaudzes – gan ELA komandā, gan Eiropas vēsturiskajās organizācijās Lielbritānijā, Zviedrijā un citviet jau plecu pie pleca strādā pirmās, otrās un pat trešās paaudzes latvieši.
  3. Mēs priecātos apvienot spēkus un idejas, lai skubinātu diasporas jauniešus atklāt Latviju kā izcilu vietu pašizaugsmei, studijām, zinātnei, uzņēmējdarbībai un inovācijām. Jūsu izcilās programmas kā “Sveika, Latvija!” un vasaras prakses programma Latvijā iedvesmo! Arī Eiropā nu ir jauniešus apvienojoša biedrība EJ! Tad nu iesim kopā!
  4. Mēs vēlamies iet kopsolī, secīgi plānojot Dziesmu un deju svētku sagatavošanās norises ar skatu uz šo svētku 150gadi – un tamdēļ esam aicinājuši Baltimoras un Minesotas svētku rīkotājus un ASV Dziesmu svētku fondu 27.novembra kultūras stratēģijas forumā dalīties pieredzē ar Eiropas svētku veidotājiem
  5. Mūsu izglītības nozaru vadītāji jau ir ciešā saskarē, apmainoties ar labo praksi attālinātu mācību procesa uzlabošanai un aicinot Latvijas partnerus paplašināt tālmācības sistēmas Classflow iespējas un ieviest digitālu latviešu valodas prasmju novērtējuma eksāmenu, tostarp ar skatu uz jauniešu iespējamām mācībām vai studijām Latvijā;
  6. Es saredzu lielu jaudu, ko varam atraisīt, liekot kopā ar ELA atbalstu tapušās jaunās kustības #esiLV spēkus ar ALA iedibināto Spotlight Latvia tradīciju, lai spēcīgā uzņēmīguma, inovāciju un investīciju platformā apvienotu pasaules latviešu uzņēmēju un profesionāļu pienesumu Latvijas ekonomikas diplomātijai.

Noslēdzot, ne velti gan ELA, gan ALA  nākamgad vienlaikus atzīmēs savas darbības 70 gadu. Mēs esam vienaudži. Mūs vada vieni mērķi. Mēs varam iet kopsolī. Veiksmīgu darbu šajā kongresā! Un uz turpmāku sadarbību!"

Plašāku informāciju par kongresa gaitu var gūt: https://www.latviesi.com/organizaciju-jaunumi/nosledzies-amerikas-latviesu-apvienibas-69-kongress

Informācija publicēta projekta „3D Diaspora Domā Dara (2020)” ietvaros. Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Īstenošanas laiks: 01.01.2020. – 30.10.2020. Projekta Nr. NR.2020.LV/DP/19 Par publikācijas saturu atbild Eiropas Latviešu apvienība. #DiasporaDomaDara

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK