lv

ELA rosinātas, diasporas skolas ar LVA atbalstu mācībās ievieš inovatīvas idejas

Pandēmijas apstākļos ELA rosināja diasporas skolas Eiropā izmēģināt inovatīvus veidus attālinātai latviešu valodas apguvei mūsdienīgu prasmju nodarbībās. Ar LVA atbalstu šāds pilotprojekts ļoti sekmīgi 2020.gadā īstenots Londonas un Stokholmas latviešu skolās. 

Biedrība “Tehniskās izglītības un jaunrades skola” nodrošināja robotikas un Minecraft nodarbības latviešu valodā. Londonā robotikas nodarbībās bērni apguva 21.gadsimta prasmes. Caur robotiku tika izzināta Latvijas ģeogrāfija, daba, tradīcijas un citas aktuālas tēmas, vienlaikus attīstot latviešu valodas zināšanas un STEAM prasmes. Bērni nodarbībās programmēja un tehniski uzlaboja uzbūvētos LEGO modeļus. Kopumā tika aizvadītas divpadsmit attālinātas nodarbības vecuma grupās no 5 līdz 9 gadiem. Vecāku un bērnu atsauksme bija ļoti pozitīva, uzsverot bērnu lielo interesi un prieku, šādi pilnveidojot latviešu valodu un izzinot Latviju.

Skolotājs Ģirts pozitīvi vērtēja vecāku lielo lomu, palīdzot mazākiem bērniem nodarbībās. Īpaši novērtēta tika bērnu disciplīna mācību stundu laikā. Visas nodarbības noritēja latviešu valodā, kas bērniem neradīja grūtības, komunikācija bija brīva un ļoti radoša.

Savukārt Minecraft Education tiešsaistes nodarbības īstenoja Stokholmas diasporas skola bērniem vecumā no 8  līdz 13 gadiem, strādājot nodarbībā “Apceļo Latviju!” Skolēni darbojās Minecraft Education vidē, skolotāja vadīti alternatīvā un aizraujošā veidā veica dažādus uzdevumus/misijas. Tas palīdzēja nostiprināt un apgūt jaunas zināšanas/prasmes dažādos priekšmetos, ar īpašu uzsvaru attīstot mutisko un rakstisko komunikāciju latviešu valodā.

Vecāki augstu novērtēja latviešu valodas pielietojumu un novēroja progresu bērnu valodas attīstībā. Nodarbības esot bijušas ļoti vērtīgas un radošas.

Skolotājs Dāvis īpaši atzinīgi novērtēja bērnu ieinteresētību nodarbībās, abas puses daudz iemācījās gan kopīgi risinot tehniskas ķibeles, gan mācoties viens no otra. Lai nākotnē uzlabotu darba efektivitāti, skolotāji ir gatavi ieviest vairākus jauninājumus, kas palīdzētu gan skolotājiem, gan bērniem vēl labāk izmantot darba laikā iegūtās zināšanas un prasmes, kā arī ir jāpārdomā grupu dalījums ar priekšzināšanām un bez tām.

Veiksmīgi noslēdzot pilotprojektu un gūstot labas atsauksmes, ELA sadarbībā ar LVA plāno 2021.gadā turpināt iesākto labo praksi un piedāvāt inovatīvas nodarbības arī citām diasporas skolām Eiropā. “Mūsdienīga, dzīva latvietība prasa izglītībā kopt ne vien mūsu saknes, bet arī vedināt bērnus caur latviešu valodu un vidi atklāt savas daudzveidīgās pašrealizēšanās iespējas 21.gadsimtā,” uzsver ELA priekšsēde Elīna Pinto.

Pilotprojekts 2020.gadā tika finansēts no programmas “Diasporas skolu finansiālā atbalsta nodrošināšana Eiropā”.

Foto: No Stokholmas Latviešu skolas arhīva.

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK