lv

ELA piedalās gadskārtējā PBLA valdes sēdē Rīgā

Oktobra sākumā – no 1.-4.oktobrim - Rīgā darba vizītē bija ieradusies Pasaules Brīvo latviešu apvienības (PBLA) un Eiropas Latviešu apvienības (ELA) vadība, lai tiktos ar Latvijas augstākajām amatpersonām un pārrunātu aktuālākos jautājumus sadarbībā starp Latviju un Latvijas diasporu pasaulē.

PBLA valdes sēdes nedēļa Rīgā, 1.oktobrī, iesākās ar valdes vizīti Rīgas pilī pie Valsts prezidenta Egila Levita un tikšanos ar aizsardzības ministru Arti Pabriku. Tiekoties ar Valsts prezidentu, ELA pārstāvji uzsvēra, cik nozīmīgi diasporas un remigrācijas laukā ir darbs ar bērniem un jauniešiem gan valodas, gan atraktīvas līdzdarbošanās jomā, gan arī Diasporas likuma ieviešana praksē, lai tas sasniegtu cilvēkus ikdienas sakaros ar Latviju.

Vizītes laikā pie aizsardzības ministra Arti Parbrika, no ELA pārstāvju puses tika rosināts valsts aizsardzības stiprināšanā pārdomāti un brīvprātīgi iesaistīt arī diasporas kopienas, organizācijas un medijus, kas var dot pienesumu stratēģiskajā komunikācijā un neformālu atbalstu Latvijas interesēm saziņā ar starptautiskajām organizācijām un savu mītnes zemju politikas veidotājiem Eiropā. Valdes sēde 1.oktobrī turpinājās ar PBLA valdes darba grupu tikšanos, notika arī PBLA finanšu komisijas un Diasporas konsultatīvās padomes sēdes.

PBLA gadskārtējā valdes sēde tika atklāta 2.oktobrī un to ar savu klātbūtni pagodināja gan Valsts prezidents, gan aizsardzības ministrs, kā arī kultūras un izglītības ministri. Iepazīties ar Valsts Prezidenta uzrunu var šeit<< 

Kopumā PBLA valdes sēde noritēja trīs dienas – no 2.-4.oktobrim - un tajā tika diskutēts par diasporai aktuālajiem jautājumiem, tostarp valsts diasporas politiku un Diasporas likumā noteikto normu īstenošanu.

Par dalību un paveikto Diasporas darba grupas sēdē stāsta ELA pārstāvis Māris Pūlis: „Sēdes laikā uzsvēru par latviešu valodas apmācīšanas pieejamību un nepieciešamību arī turpmāk lietot un atbalstīt ‘’Classflow’’ tālmācības rīku, ko šobrīd lieto ik nedēļu aptuveni 200 bērni. Izglītības darba grupā strādājot man bija iespēja piedalīties trīs rezolūciju izstrādēs: par “Classflow”, atbalstu izglītībai, kā arī pie vērtēšanas līmeņu izstrādes, lai tās atbilstu diasporas vajadzībām.”

PBLA valdes sēdes Rīgā ietvaros tika pieņemtas šādas nozīmīgas rezolūcijas:

- Ņemot vērā faktu, ka 2025. gadā Latvijai ir iespēja tikt ievēlētai par ANO Drošības padomes nepastāvīgo dalībvalsti, PBLA aicina diasporas organizācijas  sadarbībā ar Latvijas Ārlietu ministriju laikus uzsākt informācijas darbu un aktīvu kampaņu savās mītnes zemēs, lai iegūtu nepieciešamās 129 balsis  šī svarīgā ārpolitiskā mērķa sasniegšanai.

- PBLA aicina diasporas organizācijas pateikties savu mītņu zemju politikas veidotājiem par līdzšinējo atbalstu Baltijas valstu drošībai un lūdz sabiedroto valstis atbalstīt un stiprināt NATO spēku klātbūtni Latvijā un reģionā.

- PBLA apņemas sekot līdzi Latvijas informatīvās telpas izaicinājumiem un dažādām dezinformācijas aktivitātēm nacionālajā un starptautiskajā telpā un lūdz Aizsardzības un Ārlietu ministrijas sniegt atbalstu diasporas organizācijām, atspēkojot dezinformāciju mītnes zemēs un popularizējot Latvijas vērtības.

- Ņemot vērā attālumu, laika joslas un brīvprātīgā darba spēka kapacitāti, PBLA lūdz sadarbības partneriem Latvijas valdībā  konkursus, kuros aicinātas piedalīties diasporas organizācijas un kopienas, izsludināt vismaz divus mēnešus iepriekš.  

- Sadarbībā ar Latvijas Izglītības un zinātnes ministriju popularizēt un attīstīt iespēju plašākam diasporas bērnu un jauniešu lokam iesaistīties Latviešu Valodas aģentūras veidotajā tālmācības programmā "ClassFlow".

- PBLA aicina Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministriju, Valsts Izglītības un satura centru un Latviešu valodas aģentūru izstrādāt diasporas situācijai atbilstošākus kritērijus diasporas latviešu skolu un audzēkņu zināšanu vērtēšanai.

- PBLA atkārtoti vērš Latvijas Republikas Saeimas un Ministru kabineta uzmanību uz jautājumu par dubultpilsonības saglabāšanu nelielai daļai Krievijā dzīvojošo latviešu, kas, būdami nepilngadīgi, kļuva par Latvijas Republikas pilsoņiem laika periodā no 1992. līdz 1995. gadam, kā arī norāda uz jautājumu par dubultpilsonības pieļaušanu ar atsevišķām valstīm.

Vairāk par PBLA valdes sēdi Rīgā lasi šeit<<

ELA dalība PBLA valdes sēdē notika projekta „3D Diaspora Domā Dara (2019)” ietvaros. Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projekta Nr.2019./LV/DP/05/04 Par publikācijas saturu atbild Eiropas Latviešu apvienība.

                                     

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK