Piektdien, 2023. gada 1. decembrī attālināti notika Diasporas konsultatīvā padome (DKP), kurā attālināti piedalījās arī Eiropas Latviešu apvienības (ELA) pārstāvji.
DKP sēdē piedalījās ELA prezidija priekšsēde Justīne Krēsliņa un ELA Latvijas biroja pārstāve, izglītības nozares eksperte Aira Priedīte.
Sēdi atklāja Ārlietu ministrijas Speciālo uzdevumu vēstniece diasporas jautājumos Elita Gavele, kura informēja par “Plāna darbam ar diasporu 2024.–2026. gadam” publiskās apspriešanas rezultātiem un tā virzību apstiprināšanai Ministru kabinetā.
Plānu izstrādāja Ārlietu ministrija ciešā sadarbībā ar valsts institūcijām, kuras atbildīgas par diasporas politikas ieviešanu un diasporas organizācijām. Plāna izstrādē aktīvi iesaistījās arī ELA Latvijas biroja pārstāve Aira Priedīte, vadot darba grupu par izglītības jautājumiem un latviešu valodas saglabāšanu.
Plāns aptver visplašāko jautājumu loku – atbalstu diasporas organizācijām, tai skaitā diasporas mediju stiprināšanu, izglītības jautājumus, latviešu valodas un kultūras saglabāšanu, diasporas iesaistes Latvijas tautsaimniecībā un zinātnē attīstību, kā arī – jo īpaši svarīgus pasākumus remigrācijas veicināšanas jomā.
Tā kā Diasporas plānā ar diasporu ir paredzēts, ka katru gadu tiek atbalstīti divi pētījumi par diasporai aktuālām tēmām, tad DKP sēdē piedalījās arī Latvijas Universitātes Diasporas un migrācijas pētījumu centra speciālistes Baiba Bela, Inta Mieriņa, Klinta Ločmele un Laura Uzule, kuras iepazīstināja sēdes dalībniekus ar diviem apjomīgiem pētījumiem – “Diasporas organizāciju kapacitātes un vajadzību pētījums” un “Diasporas mediju pētījums”, kuri tika veikti, turpinot ciešo ikgadējo sadarbību ar Ārlietu ministriju.
Pētījumi sniedz iespēju uzlabot un pilnveidot risinājumus diasporas politikas pamatuzdevumu īstenošanā. Diasporas mediju pētījums ir pirmā plašāk veiktā izpēte pēdējo gadu laikā, kurā ir analizēts diasporas mediju saturs, mediju auditorijas tvērums un nozīme diasporas informēšanas un izglītošanas jomā.
ELA prezidija priekšsēde Justīne Krēsliņa uzsver, ka "Diasporas organizāciju kapacitātes un vajadzību pētījums ir ļoti vērtīgs, kas ļauj izprast, kā šobrīd jūtās un kādas vajadzības ir diasporas organizācijām. Dati rāda, ka aptuveni 60% no organizācijām ir ļoti nelielas, tajās ir tikai līdz 10 aktīviem biedriem, bet 61% organizāciju gada budžets nepārsniedz 5000 EUR, kas nozīmē, ka diasporas organizācijas pamatā ir ļoti mazas un darbojas uz cilvēku iniciatīvas. Dati arī rāda, ka 82% organizāciju nav algotu darbinieku. Vidēji viens aktīvais darītājs velta organizācijas darbam līdz 20 h mēnesī. Lielākā daļa organizāciju savu darbību velta kultūrai, valdoas saglabāšanai un izglītībai, kas ir būtiski Latvijas vērtību saglabāšanai nākotnē."
Savu ziņojumu par Diasporas latviešu valodas un izglītības darba grupas darbību DKP dalībniekiem sniedza ELA pārstāve A.Priedīte.
Sēdē pārrunāja arī Latvijas jautājumu ANO Drošības padomē 2026. - 2027. aktualitātes un aktivitātes, par ko ziņoja Andrejs Pildagovičs.
Tiem, kuri vēlas noskatīties visu DKP sēdi, to iespējams izdarīt Ārlietu ministrijas Diasporas Facebook profilā.
Mediju ziņa ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ziņas saturu atbild LR Ārlietu ministrija un Eiropas Latviešu apvienība. #NVOfonds2023