lv

ELA Latvijas biroja pārstāve piedalās Latvijas Pilsoniskās alianses diskusijā par Eiropas Savienību

Piektdien, 2024. gada 12. janvārī Eiropas Latviešu apvienības (ELA) Latvijas biroja pārstāve Aira Priedīte apmeklēja Latvijas Pilsoniskās alianses rīkoto klātienes diskusiju par Eiropas Savienību, tās vērtībām un nākotni. 

Diskusijā piedalījās Eiropas Parlamenta (EP) deputātu kandidāti -Tālis Linkaits (Jaunā konservatīvā partija), Ivars Ijabs (Latvijas attīstībai), Mairita Lūse (Progresīvie), Ņikita Piņins (Stabilitātei), Jānis Dinevičs (Zaļo un Zemnieku savienība), Linda Curika (Kustība Par!) un Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība). Diskusijā piedalīties tika aicinātas partijas, kuras ir ievēlētas Saeimā, ievēlētas EP vai kuras ir publiski nosaukušas savus kandidātus šī gada 8. jūnijā gaidāmajās EP vēlēšanās.

Diskusijas dalībnieki apsprieda potenciālos draudus ES, kas ietvēra, piemēram, drošības, demogrāfijas, konkurentspējas un aizsardzības jautājumus, ekonomisko atgūšanos pēc kara, ASV vēlēšanu rezultātus, kā arī imigrāciju no citiem kontinentiem un kultūrām. Tika izcelti galvenie pienesumi, ko Latvija var sniegt ES, piemēram, Baltijas valstis vislabāk no visas ES izprot Krievijas drošības draudus. Tika uzsvērts, cik būtiski ir panākt ES valstu vienotību sniegt nepieciešamo atbalstu Ukrainai gan militārā, gan citās jomās, tai skaitā kopīgi panākt Ukrainas uzņemšanu ES, samazinot birokrātiskos šķēršļus. Vienlaikus tika izcelta Latvijas nozīmīgā loma ES ārējā robežā, kam vajadzīga aizsardzība, kā arī nepieciešamība atteikties no Krievijas energoresursiem, ko Latvija joprojām izmanto. Papildus tam ir būtiski iesaistīt pilsonisko sabiedrību lēmumu pieņemšanā gan nacionālā, gan ES līmenī.

Diskusijas iesākumā noritēja ievadlekcija par ES institūciju pamatiem, bet pēc tam – diskusija par ES, tās vērībām un nākotni, kurā tika iesaistīti arī EP deputātu kandidāti. Diskusiju moderēja Sabiedriskās politikas centra Providus direktore un pētniece Iveta Kažoka.

ELA pārstāve Aira Priedīte par aizvadīto pasākumu: "Šī diskusija bija patīkama iesildīšanās Eiropas Parlamenta vēlēšanām, kur mums dalībniekiem bija iespēja uzzināt ko vairāk par Eiropas Parlamenta funkcijām. Patīkami bija redzēt arī lielo jauniešu interesi."

"Viena no tēmām, kas ir aktuāla visā pasaulē un būs arī Eiropas Parlamenta vēlēšanu kontekstā, ir aizsardzība, tādēļ arī šoreiz diskusijas dalībnieki izteica viedokļus, vai Eiropai jāveido sava aizsardzība jeb NATO ietvaros. EP deputātu kandidāti atbildēja arī uz jautājumiem par pozitīvo un negatīvo šī jautājuma kontekstā. Kā negatīvais tika uzsvērts vilcināšanās un arī ierobežotās lemtspējas, Eiropas sliktais demogrāfiskais stāvoklis, migrācija. Interesanti bija arī uzklausīt, kur katrs no deputātu kandidātiem saredz Latvijas lomu Eiropas Savienībā, kur bija dažādi viedokļi, skarot arī pilsoniskās sabiedrības lomu un NVO iesaisti," turpina A.Priedīte.

Diskusijas mērķis bija sniegt zināšanas un izpratni, kas nepieciešama, lai izdarītu savu izvēli.

Mediju ziņa ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ziņas saturu atbild Eiropas Latviešu apvienība. #NVOfonds2023

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK