lv

ELA kopā ar PBLA valdes pārstāvjiem tiekas ar Latvijas partneriem

Aizvadītajā nedēļā – no 2023. gada 21. līdz 22. februārim Eiropas Latviešu apvienības (ELA) pārstāve un Frankfurtes latviešu biedrības vadītāja Mārīte Kļaviņa līdz ar citiem Pasaules Brīvo latviešu apvienības (PBLA) valdes pārstāvjiem piedalījās darba vizītē Latvijā, tiekoties ar Latvijas partneriem.

Vizītē, ko organizēja PBLA, piedalījās PBLA priekšsēdis Pēteris Blumbergs, Latviešu Nacionālās apvienības Kanādā (LNAK) valdes priekšsēdis Fritz Traugott-Kristbergs, Amerikas Latviešu apvienības (ALA) Izglītības nozares vadītāja Elisa Freimane, ALA nozares “Labdarība Latvijā” vadītāja Diāna Kārkliņa.

Dalībniekiem bija iespēja tikties ar Latvijas jauno valdību, 14. Saeimā ievēlētajiem deputātiem, kas izveidojuši īpašu grupu sadarbībai ar diasporu, kā arī pārrunāt šovasar gaidāmā Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju foruma (PLEIF) norisi un saturu.

Otrdien, 2023. gada 21. februārī PBLA valdes pārstāvji tikās ar LR Ārlietu ministrijas parlamentāro sekretāri Gundu Reiri un Speciālo uzdevumu vēstnieci Elitu Gaveli. Tikšanās laikā tika pārrunāta diasporas iesaiste 2023. gadā gaidāmajos pasākumos, sarīkojumos un notikumos. Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Gunda Reire sarunā īpaši akcentēja diasporas jauniešu iesaisti 2023. gadā gaidāmajos notikumos, kā arī diasporas aktīvāku dalību nākamā gada Eiropas Parlamenta vēlēšanās. ELA pārstāve Mārīte Kļaviņa rosināja domāt par diasporas skolu un brīvprātīgo darbinieku entuziasma stiprināšanu, kam nav nepieciešami papildu finansiālie līdzekļi, vien pareizā brīdī izteikta sabiedrības atzinība.

PBLA pārstāvji tikās arī ar Rīgas Domes priekšsēdētāju Mārtiņu Staķi un Rīgas investīciju un tūrisma aģentūras direktoru Fredi Bikovu. Tikšanās laikā tika pārrunāta Rīgas Domes un tās priekšsēža Mārtiņa Staķa iesaiste 2023. gadā gaidāmajā Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumā (PLEIF), kas notiks Rīgā, 4. un 5. jūlijā, Vispārējo latviešu Dziesmu un deju - svētku laikā.  Mārtiņš Staķis informēja latviešu sabiedrību ārzemēs par Rīgas Domes iesaisti Vispārējos latviešu Dziesmu un deju svētkos, lai pilsētā šie svētki būtu jūtami, un lai arī tie ārzemju viesi, kam nebūtu svētku biļešu, pilsētā spētu izbaudīt svētku gaisotni (piemēram, pie ekrāniem Esplanādē un citur). Rīgas mērs sarunā vairākkārt uzsvēra to, ka šobrīd (atšķirībā no iepriekšējās desmitgades) Latvijas valdība un Rīgas pilsēta strādā vienā virzienā un ar kopējiem mērķiem. PBLA valdes pārstāvji iepazīstināja Rīgas Domes vadību arī ar aktualitātēm latviešu diasporā pasaulē.

Šajā dienās notika arī tikšanās ar Latvijas Nacionālā kultūras centra vadītāju Signi Pujāti un viņas komandu, tai skaitā Vispārējo Dziesmu un deju svētku izpilddirektori Dainu Markovu, lai pārrunātu sadarbību un biļešu iegādes jautājumus. Notika arī tikšanās ar LIAA direktoru Kasparu Rožkalnu, kurā tika pārrunāta PBLA un LIAA sadarbība šīs vasaras PLEIF rīkošanā.

Savukārt trešdien, 2023. gada 22. februārī PBLA vizītes dalībnieki tikās ar Izglītības un zinātnes ministri Andu Čakšu. Sarunas gaitā tika pārrunāta austākās izglītības reformas gaita un Latvijas augstskolu līmeņa celšana, pāreja uz mācībām latviešu valodā Latvijas skolās, PBLA darbs diasporas izglītības struktūras uzturēšanā, riski latviešu valodas pastāvēšanai svešumā un izaicinājumi Latvijas izglītības sistēmai. Ministre aicināja PBLA veicināt ārvalstīs dzīvojošo latviešu profesoru sadarbību ar Latvijas augstskolām.

Šajā dienā delegācijai bija iespēja tikties arī ar LR Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu. Tikšanās ievadā Ministru prezidents K. Kariņš uzsvēra, ka “PBLA un tās dalīborganizācijām ir daudz, daudz lielāks svars, nekā viņu skaitliskais sastāvs”. Viņš pateicās visai PBLA valdei un tās dalīborganizācijām par ilggadējo, nesavtīgo un brīvprātīgo darbu un īpaši “par latviešu ļoti sekmīgo un nozīmīgo tīklošanos pasaulē caur PBLA kā jumta organizāciju”.

K. Kariņš uzsvēra latviešu diasporas organizāciju būtisko lomu diasporas iesaistē Latvijas tautsaimniecībā un saišu stiprināšanā ar Latviju. Ministru prezidents pateicās PBLA un tās dalīborganizācijām par aktīvo atbalstu Ukrainai, un par neatlaidīgo un ārkārtīgi nepieciešamo politisko darbu savās mītnes zemēs, pārstāvot Latvijas intereses un sekmējot Latvijas valsts drošību.

PBLA valdes pārstāvji un darbinieki tikās arī ar jaunizveidotās Saeimas deputātu grupas sadarbībai ar diasporu pārstāvjiem Hosamu Abu Meri, Edmundu Jurēvicu un Irmu Kalniņu. Dziļāk izprast ārvalstīs dzīvojošo tautiešu vajadzības un palīdzēt tās risināt, izveidot tiešu un efektīvu informācijas apmaiņu un sadarbību starp Saeimu un latviešu diasporu, kā arī veicināt līdzdalību Latvijas norisēs – tie ir daži no mērķiem, ko vēlas sasniegt šī jaunizveidotā Saeimas deputātu grupa. Tikšanās laikā grupas pārstāvji uzklausīja PBLA dalībnieku viedokļus un redzējumu par aizvadīto Saeimas vēlēšanu norisi ārzemēs un diasporas iesaisti tajās, kā arī par aktualitātēm ALA, LNAK un ELA darbā.

 Mediju ziņa ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

 

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK