Lai arī decembris ir svētku laiks un janvārī visi pamazām “iesildās” jaunā gada skrējienam, diasporas latviešu skolu pārstāvji regulāri tiekas ikmēneša sanāksmēs, lai pārrunātu aktualitātes un uzzinātu ko jaunu, kā arī plānotu 2024. gada aktivitātes.
Tā aizvadītā gada 6. decembrī Eiropas izglītības grupas sanāksmē tiešsaistes vidē Alise Vītola no Atēnām iepazīstināja klātesošos ar savu pieredzi un iespējām, kādas piedāvā programma Erasmus+, konkrēti - mazās partnerības projektiem, kas jau īstenoti, sadarbojoties Grieķijas, Itālijas un Latvijas nevalstiskajām organizācijām, kas saistītas arī ar diasporas latviešiem.
Bet 2024. gada pirmās tikšanās, kas notika trešdien, 17. janvāra vakarā, viesi bija programmas “Latvijas skolas soma” vadītaja Aija Tūna un Aleksandrs Kabakovs, kuri iepazīstināja ar programmas vēsturi, saturu un jauno mājaslapu. Īpaša uzmanība tika veltīta digitāli un attālināti pieejamam saturam, ko var izmantot arī latvieši diasporā.
Turpinājumā ELA izglītības referente Ilze Atardo iepazīstināja ar izglītības jomas prioritātēm 2024. gadam, kas ir:
-
Aktīvs darbs pie “latviešu valodas ceļa kartes/ vienas latviešu valodas pieturas” izstrādes, organizējot hakatonu, iesaistot ieinteresētās puses (diasporas skolotājus, augstskolu mācībspēkus un studentus, Latviešu Valodas aģentūras, Izglītības un zinātnes ministrijas, kā arī Kultūras ministrijas pārstāvjus).
-
Digitālā latviešu valodas eksāmena iespējas B1, A2 līmenim.
-
Valodas apguves lietotņu testēšana sadarbībā ar dažādu valstu diasporas skolotājiem un brīvprātīgajiem. Pozitīvo aspektu un trūkumu izvērtējums, popularizēšana un iespējamas sadarbības veicināšana ar labākājām no tām. Iekļaušana valodas ceļa kartē. Sadarbība ar LU programmas “Latviešu valodas kā svešvalodas skolotājs ” studentiem un mācībspēkiem.
-
Diasporas dokumentos un pasākumu programmās papildināt terminu remigrācija ar mobilitāti, kas labi atspoguļo esošo situāciju Eiropā.
-
Popularizēt un rast iespēju arī diasporas skolotājiem piekļūt mācību materiāliem Mape2030 un Latvijas skolas soma. Vispirms ar aptaujas palīdzību noskaidrosim reālos interesentus.
-
Sadarbība ar RTU Bērnu un jauniešu universitāti.
-
Gatavošanās Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem 2025. gadā.
Turpinājumā janvāra Eiropas izglītības grupas sanāksmē diskutēja par iespējām diasporas skolu kopām un individuāliem dalībniekiem piedalīties Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos 2025. gadā.
Sākusies intensīva gatavošanās, ir jau pieejami nolikumi un repertuārs. Par diasporu atbildīgā persona - Aiga Vasiļevska (Latvijas Nacionālais kultūras centrs) tikko noritējušajā ELA seminārā kultūras darbiniekiem paudusi, ka visiem būs iespēja kļūt par svētku dalībniekiem, bet varbūt visi varētu netikt lielkoncertos.
Ilze Atardo iepazīstināja ar situāciju un idejām.
Folkloras kopās var piedalīties visu vecumu un sastāvu jaunieši, jāprot 21 rotaļa, un var sagatavot atsevišķu programmu līdz 15 minūtēm.
Dejotājiem ir gatavs un pieejams nolikums, šogad var piedalītes nepilni sastāvi, nākamgad var mainīt vecuma grupu.
Par koriem: nolikums ir pieejams. Īrijā un Anglijā jau top starpskolu projekti. Klātesošie apsprieda situāciju savās skolās un potenciālo koristu skaitu, kuri vēl varētu gribēt iesaistīties pārrobežu korī vai kā citādi piedalīties Dziesmu svētkos.
Klātesošie vienojās par aptaujas veikšanu starp skolām, kurās skolās un jomās ir vēlme piedalīties dziesmu svētkos. Aptaujas forma pieejama šajā saitē.
Eiropas izglītības grupas dalībnieki saņēma atgādinājumu par 2024. gaidāmajiem izglītības jomas pasākumiem:
-
Skolu finansējuma konkursa prezentācija - februārī.
-
Skolotāju seminārs Bergenā 17. - 18. februārī, aicināti visi interesenti.
-
Skolotāju seminārs Minsterē 20. - 21. aprīlī, informācija sekos.
-
LVA seminārs jūlijā - datums tiks precizēts.
-
Eiropas vasaras skola - 28. jūlijs - 11. augusts (11-16 gadus veciem dalībniekiem), jāseko līdzi informācijai tīmekļvietnē www.eiropasvasarasskola.lv.
-
Bredfordā - skolotāju seminārs novembrī vai oktobra beigās
-
Par ikmēneša sanāksmēm: labākai pieejamībai tika nolemts tās turpmāk rīkot dažādās nedēļas dienās, nobalsoja, ka nākamo sanāksmi rīkos pirmdienā, 4. martā.
Noslēgumā tika izskatīti dažādi jautājumi, starp kuriem arī ziņas par jaunu skolu veidošanos vai darbības atsākšanu, plānoto skolu finansējuma sanāksmi, skolotāju kursiem un citi.
Ja ir jautājumi par izglītības jomu, aicinām sazināties ar ELA izglītības referenti Ilzi Atardo airakstot e-pastu ilze.atardo@gmail.com.
Mediju ziņa ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ziņas saturu atbild Eiropas Latviešu apvienība. #NVOfonds2023
Ja turpmāk vēlies saņemt savā e-pastā ELA izglītības nozares ziņas, piereģistrējies ziņu saņemšanai šajā tiešsaistes formā.