lv

Eiropas Latviešu apvienības pārstāve Latvijā piedalās Valsts un pašvaldību komisijas sēdē

Lai skatītu Valsts kancelejas izstrādāto likumprojektu par „Grozījumiem Valsts civildienesta likumā”, kas ietver būtisku Diasporas likuma ieviešanas pēctecību*, šā gada 9.oktobrī Saeimas komisijas sēžu zālē Jēkaba ielā 16 – 308 notika Valsts un pašvaldību komisijas sēde, kurā piedalījās arī Eiropas Latviešu apvienības pārstāve Latvijā Gunita Bērza.

Pirms šīs sēdes deputāts Rihards Kols bija iesniedzis iebildumus pret šo grozījumu ieviešanu, jo viņam bija bažas par negodīgu konkurenci un iespējamu personu profesionālo neatbilstību, saistībā ar personu iecelšanu amatos bez konkursa. Pats R. Kols sēdē nepiedalījās, bet klātesošie sprieda par riskiem un izskatīja dažādas varbūtības, ja šos grozījumus atbalstīs. Saeimas juridiskā biroja pārstāvji, izskatot R.Kola iebildumus, atzina tos par nepamatotiem, jo arī pēc personas iecelšanas amatā ir iespējams to atstādināt, ja izrādītos, ka persona nav piemērota ieceltā amata pienākumu veikšanai. Uz jautājumu vai būtu lietderīgi atbalstīt šādus grozījumus, juridiskā biroja pārstāvji atzīmēja, ka šis jautājums ir deputātu kompetencē.

G.Bērza informē, ka sēdes gaitā Valsts kancelejas pārstāvji minēja vairākus piemērus, piemēram, to, ka ap 600 latviešu diasporas zinātnieku un pētnieku studē un strādā ārzemēs, un ir nenovērtējams resurss, kas sniegtu Latvijas valstij ļoti lielu pienesumu. Tomēr šis resurss diemžēl nav sasniedzams dēļ birokrātiskajiem konkursa procesiem. Viņi norādīja, ka tieši šī iemesla dēļ ir īpaši svarīgi pieņemt šos grozījumus, lai šādus profesionāļus varētu pieaicināt pie īpaši svarīgiem uzdevumiem Valsts pārvaldē. Līdzīga situācija ir ar starptautiskajos dienestos strādājošiem profesionāļiem, kuriem ir liela pieredze un zināšanas kā rīkoties, piemēram, krīzes situācijās, kā arī ar profesionāļiem ar mākslīgā intelekta zināšanām. Šie speciālisti ir norādījuši, ka būtu gatavi iesaistīties Latvijas civildienestos uz laiku atstājot savus esošos amatus, lai sniegtu pienesumu ar savām profesionālajām zināšanām un kompetencēm Latvijas attīstībā. Tomēr šie diasporas profesionāļi nav gatavi piedalīties konkursos, jo uzskata tos par laika izniekošanu. Šie grozījumi nebūtu attiecināmi uz pilnīgi visiem diasporas pārstāvjiem, tie attiektos tikai uz augsta ranga speciālistiem.

Uz jautājumu, kas notiek, kad ir pagājis viena gada termiņš, Valsts kancelejas pārstāvji atzīmēja, ka kārtība ir atrunāta anotācijā, kur kandidāts, kurš vēlēsies palikt Latvijā un turpināt darbu šajā amatā, varēs kandidēt parastajā kārtībā.

R.Kola iebildums, ka persona varētu tikt iecelta vairākus gadus dažādos amatos, tika atspēkots ar norādi, ka visus krāpnieciskos gadījumus likums nevar izslēgt, ja tas notiktu būtu jāiesaistās citām institūcijām. Viņš arī atgādināja, ka šis speciālists tiek pieņemts darbā kā darbinieks, kuram nav ierēdņa statuss.

Sēdes noslēgumā klātesošie komisijas locekļi vienojās, ka likumprojekta grozījumi ir virzāmi uz Saeimu izskatīšanai 3. lasījumā, ja tiek ievērots, ka šis speciālists tiek piesaistīts līdz vienam gadam, kā arī atzīmēja, ka situācija, kad ir iespēja šādus profesionāļus piesaistīt, tas noteikti ir jāizmanto. Nolemts, ka termiņš likumprojekta grozījumu priekšlikumu iesniegšanai un skatīšanai 3.lasījumam Saeimā ir 31.10.2019.

*Likuma grozījumi ietver papildināt 3. pantu ar sesto daļu šādā redakcijā:

 "(6) Valsts interesēs ierēdņa amatā uz noteiktu laiku, kas nepārsniedz vienu gadu, var iecelt personu, kas pilda darba pienākumus starptautiskajā organizācijā, kuras dalībvalsts ir Latvijas Republika vai ar kuru sadarbojas Latvijas Republika, vai šādas organizācijas dalībvalsts institūcijā. Persona, kura ieņem ierēdņa amatu, nav ierēdnis, bet uz šo personu attiecas šā likuma 7. pants, 11. panta pirmā daļa, IV un V nodaļa, 22. panta 2., 3. un 4. punkts, 23., 38., 39., 40., 41. un 42. pants."

Dalība Valsts un pašvaldību komisija sēdē notika projekta „Eiropas Latviešu apvienības kapacitātes stiprināšana diasporas līdzdalības veicināšanai Latvijā” ietvaros. Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projekta Nr. 2019.LV/NVOF/DAP/024/29. Par publikācijas saturu atbild Eiropas Latviešu apvienība.

 

 

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK