lv

ELA aicina Vācijā, Austrijā un Šveicē strādājošos zinātniekus no Latvijas iesaistīties sadarbības platformā

Lai stiprinātu diasporas ieguldījumu Latvijas attīstībā, Eiropas Latviešu apvienība (ELA) sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju turpmākajā pusgadā aktīvi mudinās Vācijā, Austrijā un Šveicē strādājošos zinātniekus un pētniekus no Latvijas iesaistīties tīklošanās, informācijas apmaiņas un sadarbības iniciatīvās. Par tām interesentus informēs LinkedIn grupā “#ZinātneLatvijai – Vācijā, Austrijā un Šveicē” un plašākajā LinkedIn grupā “Latvijas izcelsmes pētnieki un zinātnieki pasaulē / Latvian researchers abroad”, kā arī ELA mājas lapā un Facebook vietnē. 

Saskaņā ar Latvijas Universitātes Diasporas un Migrācijas pētījumu centra 2018. gada pētījumu datiem Vācijā koncentrējusies viena no vislielākajām diasporas zinātnieku kopienām – no apzinātajiem 600 diasporas zinātniekiem Vācijā to ir 8,5%. Izglītības un zinātnes ministrija norāda, ka “diaspora ir nozīmīgs aktīvās ekonomikas potenciāls un zināšanu pārneses spēlētājs, kā arī nozīmīgs partneris inovācijas ekosistēmā. Apvienojot diasporas izpratni par izcelsmes valsti un izmantojot globālās zināšanas un pieredzi, diaspora var sniegt neatsveramu pienesumu valsts attīstības procesos”.

Lai atbalstītu šos mērķus, ELA paspārnē jau sāktas aktivitātes zinātnes sadarbības aktivitātes Vācijā. Jauno līderu skolas ietvaros, kas pulcēja virs 20 aktīvus latviešu jauniešus un studentus no visas Eiropas, 23.novembrī latviešu centrā Bērzainē, Freiburgā, notika domnīca-darbnīca “Sadarbība izglītībā, zinātnē un pētniecībā – diasporas jauno līderu iespēja un saikne ar Latviju”. Diskusija iezīmēja zinātnes sadarbību kā perspektīvu veidu saiknes uzturēšanai ar Latviju un nepieciešamību mērķētāk virzīt informāciju par kopīgām iespējām diasporas studējošo un pētnieku kopienai. Izskanēja ierosme, ka ELA paspārnē topošā jaunatnes organizācija tam varētu būt viens no partneriem, kopā ar mītnes zemju studentu, zinātnieku un jauno profesionāļu kopienām un Latvijas pētniecības institūcijām. 

Vēl paredzēti vairāki diskusiju cikli un tīklošanās pasākumi. Tuvākais no tiem norisināsies jau sestdien, 7. decembrī, Berlīnē, Vācijā. ELA un Latviešu Ārstu un zobārstu apvienības kopīgi rīkotajā “Medicīnas profesionāļu sadarbības forumā” diasporas mediķi un citi veselības aprūpes nozares speciālisti ar kolēģiem no Latvijas universitātēm un politikas veidotājiem izzinās arī ciešākas zinātnes sadarbības iespējas un izaicinājumus. Papildus tiks apspriesta arī profesionālā sadarbība, mediķu remigrācijas jautājumi, ekonomiskā sadarbība un mākslas un medicīnas saskarsmes punkti. 

Līdz nākamā gada 30. jūnijam Vācijā – Berlīnē un Minhenē – kā arī, iespējams, Austrijā un Šveicē tiks rīkoti tīklošanās un diskusiju vakari ar  Latvijas diasporas zinātniekiem un inovatīvu uzņēmumu profesionāļiem, lai diskutētu par iespējamo sadarbību, kā arī veicinātu konkrētu diasporas pienesumu Latvijas tautsaimniecības attīstībai. Lai sarunas būtu pieejamas plašākai sabiedrībai, sadarbībā ar Berlīnē darbojošos diasporas latviešu sarunu klubu “LaVa” diskusijas iecerēts atspoguļot arī podkāstu formātā. 

ELA prezidija priekšsēde Elīna Pinto norāda, ka “šīs iniciatīvas kalpos par pamatu tam, lai turpmāk ELA sadarbībā ar Latvijas studentu un pētnieku apvienību Lielbritānijā (ALSRUK) veidotu plašāku zinātnes diasporas sadarbības tīklu visā Eiropā. Tas papildinās ELA darbu diasporas uzņēmēju, profesionāļu un dažādu nozaru speciālistu sadarbības tīklu veidošanā līdz šim neformālas iniciatīvas “#EsiLV-Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai” ietvaros”.

Sadarbības pasākumi ar diasporu zinātnē un pētniecībā tiek īstenoti Izglītības un zinātnes ministrijas īstenotā ERAF projekta Nr. 1.1.1.5/17/I/002 “Integrētie nacionālā līmeņa pasākumi Latvijas pētniecības un attīstības interešu pārstāvības stiprināšanai Eiropas pētniecības telpā” ietvaros. Tā ietvaros ir paredzēti vairāki nacionālā līmeņa pasākumi starptautiskās sadarbības tīklu paplašināšanai, mērķtiecīgu attiecību veidošanai ar latviešu pētnieku diasporu ārvalstīs, sadarbību ar Latvijas un ārvalstu ekonomiskajām un diplomātiskajām pārstāvniecībām, dalības nodrošināšanu starptautiskās pētniecības un attīstības sadarbības iniciatīvās, kā arī komunikācijas kampaņas nodrošināšanu.

Informāciju sagatavoja:

Vita Kalniņa

Eiropas Latviešu apvienības prezidija locekle

Vita.kalnina@engage.lv 

 

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK