lv

Diasporas vecāki un skolotāji izglītojas par daudzvalodību ģimenē

Oktobra vidū ikvienam diasporas vecākam un nedēļas nogaļu skolotājam bija iespēja pilnveidoties izglītojošos tiešsaistes semināros par daudzvalodību ģimenē un par metodēm latviešu valodas mācīšanā. 

Tiešsaistes seminārus vecākiem un pedagogiem vadīja ELA prezidija pārstāve, tulkotāja, filoloģijas doktora grāda kandidāte, Minsteres latviešu teātra “Ezīši” režisore Laura Ritenberga-Kinder, kura ikdienā savā ģimenē ar bērniem runā pat trīs valodās. Turklāt eksperte šo jautājumu pēta arī savā doktora darbā.

Pirmais seminārs “Nesodi savu bērnu, ja viņš tev neatbild latviski”, kura mērķauditorija bija vecāki, notika 2022. gada 14. oktobrī, to apmeklēja kupls skaits dalībnieku ne tikai no Eiropas, bet arī no citiem kontinentiem, piemēram, Austrālijas un Amerikas.

Tiešsaistes semināra vadītāja Laura Ritenberga-Kinder rosināja tēmu par latvietību, latviešu valodas prestižu, kā mudināt bērnos interesi par latviešu valodu arī tad, ja ģimenē ikdienā runā vairākās valodās, ja bērns apmeklē dārziņu mītnes valstī. 

"Biju patīkami pārsteigta par lielo atsaucību gan no vecāku, gan nedēļas nogaļu skoliņu pedagogu puses, kuri piedalījās manos semināros. Mēs pat abus seminārus rīkojam divas reizes, lai visiem būtu iespējas pievienoties. Tik daudz ieinteresētus vecākus vienkopus nebija sastapusi jau ilgu laiku. Atzīšos, ka šī bija ļoti noderīga pieredze arī man, jo dalībnieki labprāt ne tikai uzklausīja manis stāstīto, bet arī dalījās savā pieredzē," stāsta semināru vadītāja L.Ritenberga-Kinder.

Savukārt, seminārs "Bērna motivācija daudzvalodībai rodas ne tikai ģimenē", kas notika 2022. gada 17. oktobrī, bija veltīts nedēļas nogaļu skolotājiem, kuri diskutēja par saiknes veidošanu ar vecākiem, kā veidot dialogu par daudzvalodības tematu ģimenēs, kā kopīgi veicināt latviešu valodas saglabāšanu ārpus Latvijas. 

"Es ceru, ka man būs iespēja tikties ar šo auditoriju vēl kādu reizi. Tas bija absolūti iedvesmojoši, cik daudzi vecāki intutīvi pareizi pieņem lēmumus par daudzvalodīgu audzināšanu - tas mani iepriecināja gan kā pedagogu, gan pētnieku," turpina L.Ritenberga-Kinder.

Abus seminārus apmeklēja arī ELA izglītības nozares eksperte Aira Priedīte un ELA izglītības referente Ilze Atardo, kuras uzsvēra: "Ļoti vērtīgi semināri, kas uzrunāja gan vecākus, gan skolotājus. Prieks, ka bija dalībnieki, kuri aktīvi iesaistījās diskusijās un ieklausījās Lauras teiktajā. L.Ritenbergai-Kinder ir vērtīgs skatījums uz latviešu valodas apguvi daudzvalodīgās ģimenēs, kas ir svarīgs diasporai, jo pati ikdienā piekopj šos principus. Vērtīgi bija padomi par latviešu valodas mācīšanu jauniešiem, par slenga izmantošanu ikdienā, lai padarītu latviešu valodas apguves procesu ikdienišķāku."

Papildus iepriekš minētajiem semināriem tika organizēta tiešsaistes darbnīca “Mācīties latviešu valodu ir prieks!”, kas notika 2022. gada 20. oktobrī un to vadīja ELA izglītības eksperte un pārstāvei Latvijā, latviešu valodas skolotāja cittautiešiem Aira Priedīte. Aira Priedīte dalījās pieredzē latviešu valodas mācīšanā dažāda vecuma un motivācijas studentiem. 

"Man bija liels prieks par skolotāju aktīvo iesaisti tiešsaistes darbnīcā, par viņu vēlmi dalīties pieredzē un iesaistīties diskusijā. Skolotājas ir ļoti atvērtas mūsdienīgām tēmām, kā aizraut bērnus ar modernu Latviju. Dalībniekiem bija iespēja apmainīties ar idejām, iedvesmoties nākotnes darbiem."

Tiešsaistes nodarbības norisinājās projektā “Latviešu diasporas skolu pārvaldības stiprināšana Eiropā”. Projekta mērķis ir veicināt diasporas izglītības darba ilgtspēju un pieejamību, sniedzot atbalstu diasporas skolu pārvaldībai un veicinot diasporas skolu sistēmas nostiprināšanos Eiropā.

Mediju ziņa ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ziņas saturu atbild Eiropas Latviešu apvienība. #NVOfonds2022

 

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK