lv

Diasporas ekspertu vadībā izvērtētas Latvijas iespējas transporta un loģistikas, kosmosa industrijas, reģionu attīstības un investīciju piesaistes jomās

Piesaistot astoņdesmit ekspertus no diasporas profesionāļu vidus, Luksemburgas valdības, uzņēmumiem un investīciju nozares, Eiropas struktūrām un Latvijas, diasporas organizāciju vadībā Luksemburgā un Briselē šoruden ir tapušas rekomendācijas Latvijas ekonomikas attīstībai vairākās nozarēs. Starp tām ir ierosmes loģistikas sektora attīstībai Latvijā, starptautiskai universitāšu un arodskolu sadarbībai, konkrēti piedāvājumi sadarbībai starp Luksemburgu un Latviju kosmosa industrijas jomā, Latvijas investīciju piesaistes stratēģijas analīze un priekšlikumi diasporas investora profila attīstīšanai, kā arī mūsdienīgi dalītās pārvaldības modeļi reģionu attīstībai un “pamesto vietu” fenomena mazināšanai.

Diasporas profesionāļu zināšanas un kontaktu tīkls līdz šīm ir maz izmantots resurss Latvijas ekonomikas stiprināšanai. “Par to īsti nav bijis politiskas intereses, uzsvars šobrīd ir likts uz remigrāciju. Veidojas laba sadarbība ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, kur izprot, ka eksportspējas celšanai un investīciju piesaistei būtiska ir sadarbība arī ar tiem, kuri neplāno atgriezties. Jūtam pragmatisku interesi par sadarbību ar diasporu no pašvaldībām kā, piemēram, Valmiera, un uzņēmējiem, kuri meklē līdz šim neapzinātus partnerus un iespējas,”  stāsta diskusiju rīkotāja Elīna Pinto. Viņas pārstāvētās Eiropas Latviešu apvienības biedru organizācijas pavasarī lēma veidot diasporas un Latvijas ekonomiskās sadarbības platformu, un šoruden pieņemtais Diasporas likums nu ietver arī ekonomiskās sadarbības virzienu. “Tematiskas diskusijas ar diasporas, mūsu mītnes zemju un Latvijas partneriem ir solis tuvāk jaunai platformai, ko saucam #EsiLV jeb ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai,” norāda Elīna Pinto.  Diskusijās pieņemts arī lēmums dibināt Eiropas Savienības un citās starptautiskajās organizācijās strādājošo Latvijas profesionāļu biedrību, kas palīdzēs Latvijas interešu starptautiskai pārstāvībai un plašākai izpratnei par Eiropas dienaskārtību.

Ar diskusiju secinājumiem un rekomendācijām detalizēti iespējams iepazīties šeit. Rekomendācijas vērstas uz diskusijās iesaistītajām diasporas un Latvijas uzņēmēju organizācijām, pašvaldībām, valsts iestādēm, augstskolām un NVO. Tās tiks iesniegtas arī jaunās Saeimas frakcijām izvērtēšanai valdības deklarācijas izstrādē, Saeimas komisiju darba plāna un nozaru tālākās attīstības kontekstā.  

Apaļā galda diskusijas rīkoja asociācija “Luksemburga Latvija” partnerībā ar Eiropas Latviešu apvienību, lai stiprinātu diasporas līdzdalību Latvijas tautsaimniecības attīstībā, diasporas pašorganizēšanos un atgriezenisko saikni ar Latviju. Pasākumu norisi finansiāli atbalstīja Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem, un ar LIAA atbalstu noritēja ekspertu seminārs par diasporas potenciālu investīciju piesaistē un ieguldījumu instrumentu jaunradē.

Foto: Publicitātes attēls

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK