lv

Briselē noslēdzies diasporas amatierteātru festivāls LAIPA 2018

Oktobra pēdējās dienās Briselē norisinājās diasporas amatierteātru festivāls LAIPA 2018, kuru rīkot šai reizē gods tika sirsnīgajam Briseles latviešu teātrim. sBLT ļaudis vēlas pateikties ikvienam dalībniekam un skatītākajam, un — jo īpaši — festivāla atbalstītājiem: LR KULTŪRAS MINISTRIJAI, LR ĀRLIETU MINISTRIJAI, PBLA, ELA, LBB, EP DEPUTĀTEI SANDRAI KALNIETEI UN EP DEPUTĀTAM ROBERTAM ZĪLEM, LR PP ES un LR VĒSTNIECĪBAI BEĻĢIJAS KARALISTĒ.

Tradīcija tikties diasporas amatierteātriem aizsākās pirms pieciem gadiem Apvienotajā Karalistē, kopš tā laika LAIPA aicina uz tikšanos ik gadu oktobrī, mudinot godināt latviešu teātra tradīcijas, dalītioes praktiskajā pieredzē un meklēt iedvesmu un jaunus radošos risinājumus.

Šogad LAIPA piedalījās pavisam astoņi teātri, tiesa, Birmingemas Mazais teātris vēl tikai skatītāju lomā, jo izveidots vien šā gada rudenī. Savukārt, Minsteres latviešu teātrim šī bija pirmā uzstāšanās — teātris izveidots šogad un mīļi aicināts festivāla dalībnieku pulkā.

Arī šajā, nu jau 5. diasporas amatierteātru festivāla izlaidumā, bija vērojama repertuāra daudzveidība, tālab festivāla LAIPA 2018 dalībnieki un skatītāji izdzīvoja bagātīgu emociju gammu — sākot ar smaidiem un smiekliem līdz grūti slēpjamām aizkustinājuma asarām…

Skatītājus, kuri bija ieradušies ne tikai no Beļģijas, bet arī no Nīderlandes, Luksemburgas un arī no katra amatierteātra mītnes zemes, priecēja 95 aktieri sešās izrādēs.

Sirsnīgā Briseles latviešu teātra muzikālais uzvedums "Sensenos laikos Daugavas lokos" skatītājus uzrunāja caur latviešu eposa un teiku tēliem, priecējot skatītājus ar pazīstamiem, mīļiem tekstiem, dziesmām, dejām un kokles spēli. Islandes latviešu teātris jubilejas gadā godināja A. Alunānu un iestudējumā "Pašu audzināts" meistarīgi apspēlēja teātra tēva radītos tēlus. Minsteres teātra pirmuzvedums un pirmizrāde "Veiksmes stāsts" vienaldzīgu neatstāja pilnīgi nevienu, saviļņojot, sajūtās un domās vienojot klātesošos. Ar spilgtiem kostīmiem, dziesmām un dejām skatītājus uzrunāja Oslo latviešu teātris O'Latte uzvedumā "Paradīze" pēc R.Blaumaņa darba motīviem. Bredfordas latviešu teātra un Burtonas latviešu teātra kopdarbs komiskus pārpratumus apspēlēja iestudējumā "Dāvana tantei", skatītājus aicinot līdzi dzīvot ārkārtīgi spilgtai aktierspēlei. Savukārt vienīgais Latvijas amatierteātris, kurš kopš pašiem pirmsākumiem piedalās festivālā LAIPA, iestudējumā "Pilsētnieki" aizrautīgu un atraktīvu aktieru izpildījumā attēloja pilsētnieku dienas un nedienas laukos, skatītajiem atpazīstamas situācijas un pārpratumus.

Festivāls ir lieliska iespēja teātriem satikties, izrādīt sezonas jauniestudējumus, draudzīgā atmosfērā pamēroties spēkiem, kā arī uzklausīt gan kolēģu, gan arī teātra jomas profesionāļu viedokli un konstruktīvu kritiku. Šā gada festivāla eksperti bija režisors Pauls Timrots un kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa. Dalībnieki novērtēja padomus, ieteikumus un, protams, priecājās par atzinīgiem vārdiem. Liels paldies viņiem par to! Festivāla ceļojošais kauss sBLT rokās nonāca no Bergenas latviešu teātra 2017. gadā un nu nodots Islandes latviešu teātrim, kurš uzņemies LAIPA2019 rīkošanu.

Uz tikšanos Islandē!

Raksta autore: Andra Baltmane
Foto: Diasporas festivāls Laipa2018

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK