Novembra sākumā (4. un 5. novembrī) Bredfordā (Lielbritānijā) pulcējās diasporas latviešu skolu skolotāji un vadītāji no Lielbritānijas, Īrijas un Itālijas, lai divas dienas kopīgi izglītotos un iedvesmotos viens no otra. Seminārs norisinājās jau astoto reizi.
Eiropas Latviešu apvienības (ELA), Latviešu valodas aģentūras (LVA) un Latviešu nacionālās padomes Lielbritānijā (LNPL) organizētais izglītojošais seminārs šogad pulcēja 55 dalībniekus no 15 latviešu nedēļas nogales skolām. Seminārā piedalījās arī ELA prezidija pārstāve Vita Kalniņa un ELA izglītības referente, Milānas un Boloņas latviešu skolu skolotāja Ilze Atardo, kā arī LVA, LR Izglītības un zinātnes ministrijas un Latvijas vēstniecības Apvienotajā Karalistē pārstāvji.
Semināru atklāja LNPL izglītības referents Māris Pūlis, uzsverot diasporas skolotāju īpašo lomu un nozīmību, kā arī atgādinot: „Latvijai mēs esam vajadzīgi, un nekad neaizmirsīsim, ka Latvija ir vajadzīga mums!”
LVA direktores vietniece, Izglītības daļas vadītāja Dace Dalbiņa savā uzrunā izteica atzinību diasporas izglītotāju gatavībai un vēlmei nepārtraukti pilnveidoties, kam apliecinājums ir kuplais izglītojošo pasākumu dalībnieku skaits. „Latviskā piederība ir saudzējama, audzējama un kopjama. Un jūs to vislabāk zināt,” šie LVA direktora vietnieces vārdi ir ne vien apliecinājums diasporas izglītotāju nozīmībai, bet ļauj arī apjaust vakaru, nakšu un brīvdienu skaitu, kas veltīti brīvprātīgajam darbam.
ELA izglītības referente Ilze Atardo diasporas izglītotājus aicināja aktīvi iesaistīties Eiropas Izglītības grupas attālinātajās sanāksmēs, kas notiek reizi mēnesī, un uzsvēra savstarpējās sadarbības nozīmību. Jāpiebilst, ka šī bija pirmā reize, kad I. Atardo kā ELA izglītības referentei bija iespēja satikt Lielbritānijas un Īrijas skoliņu pārstāvjus klātienē, iepazīties un skatīties nākotnē, kā ciešāk sadarboties.
Klātesošos sveica arī Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Valodas politikas nodaļas vadītāja Vineta Ernstsone un Latvijas vēstniecības Apvienotajā Karalistē trešā sekretāre Margarita Feizaka. „Jūsu ieguldījums ir nenovērtējams. Vēstniecība vienmēr būs gatava jūs atbalstīt savu iespēju robežās un arī ārpus tām,” pauda vēstniecības pārstāve.
Semināra īpašie viesi šogad bija Imanta Ziedoņa fonda izglītības iniciatīva „Ziedoņa klase”, kuras pārstāves Elizabete Pavlovska un Žanete Grende vadīja nodarbības „Ideālā klase” un „Radošā rakstīšana”, ļaujot skolotājiem uz brīdi vērst nedalītu uzmanību uz pašiem savas personības aspektiem un iedvesmoties no Imanta Ziedoņa bagātā kultūrmantojuma. Atslodzi prātam kustību un dejas darbnīcā sniedza horeogrāfe Lilija Lipora.
Metodikas labirintos klātesošos prasmīgi vadīja LVA pārstāve, mācību un metodisko līdzekļu autore Liene Valdmane. Skolotāji uzzināja, kā ar nestandarta metodēm aizraut un ieinteresēt bērnus mācību satura apgūšanai. Zināšanu nostiprināšanai spraigā sacensībā tika izspēlēts „Ideju tirgus”, kurā savas interpretācijas par jaunapgūtajām metodēm prezentēja septiņas skolu komandas. Sīvā konkurencē uzvarēja Birmingemas latviešu skolas „Saktiņa” un Londonas Latviešu valodas pulciņa komanda ar projektu „Pirātu misija”, iegūstot iespēju kā balvu izvēlēties sev tīkamākos un nepieciešamākos mācību līdzekļus no LVA izdevumu klāsta.
Semināra dalībniekiem bija iespēja arī tīkloties, iesaistoties ideju apspriedē, sadarbības plānošanā, intensīvā grupu darbā. Semināra pirmās dienas izskaņā Bredfordas Daugavas Vanagu namā notika vakarēšana, kur par muzikālo noformējumu rūpējās Helmuts un Liene Feldmaņi, aicinot klātesošos dziedāt līdzi.
Par aizvadīto tikšanos ar kolēģiem stāsta I. Atardo: “Pēc tikšanās ar Lielbritānijas un Īrijas kolēģiem, saskatu līdzības ar kontinentālo Eiropu - skolas ir dažādas - gan ar lielu pieredzi, gan pavisam jaunas, tāpat ir skoliņas, kurās ir daudz bērnu, bet ir tādas, kur ir maz dalībnieku. Ir arī skoliņas, kur pedagogu lomu uzņema entuziastes mammas. Arī nodarbību regularitāte ir atšķirīga - ir skolas, kurās mācības notiek katru sestdienu, piemēram, Londonas latviešu skolā, bet ir arī skoliņas, kurās bērni un pedagogi tiekas reizi mēnesī.”
Savukārt par semināru un tā programmu ELA izglītības referente saka: “Seminārs bija lieliska iespēja divu dienu garumā savstarpēji dalīties pieredzē, gūt jaunas zināšanas un iedvesmu, plānot jaunus projektus, gūt iedvesmu un darīt lietas arī ārpus ierastās komforta zonas, kuras piedāvāja “Ziedoņa klase.” Labo noskaņu papildināja brīvprātīgo sarūpētie gardie latviešu ēdieni un arī vakara pasākums - sadziedāšanās Lienes un Helmuta Feldmaņu vadībā.”
Pārskatot atgriezeniskās saites anketu pēc semināra, organizatori secina, ka kopējās atsauksmes ir ļoti atzinīgas. Īpaši ir novērtēts LVA ekspertes Lienes Valdmanes darbs metodikas nodarbībās, kā arī “Ziedoņa klases” vadītās nodarbības. Tāpat dalībnieki ar lielu entuziasmu atzīmējuši iespēju tikties klātienē un apmainīties idejām, iegūt pieredzi un rast atbildes uz saviem jautājumiem.
Semināru finansēja Latviešu valodas aģentūra no LR Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta programmas “Valsts valodas politika un pārvalde”, semināru līdzfinansēja Latviešu nacionālā padome Lielbritānījā.
Mediju ziņa ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ziņas saturu atbild Eiropas Latviešu apvienība.
Ja turpmāk vēlies saņemt savā e-pastā ELA izglītības nozares ziņas, piereģistrējies ziņu saņemšanai šajā tiešsaistes formā.