lv

Aizvadīta trešā Diasporas konsultatīvās padomes sēde

Piektdien, 2022. gada 23. septembrī gan klātienē, gan tiešsaistē norisinājās Diasporas konsultatīvās padomes sēde, kurā Eiropas Latviešu apvienību (ELA) pārstāvēja izglītības projektu vadītāja un Latvijas biroja pārstāve Aira Priedīte. 

Sēdi atklāja Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstniece diasporas jautājumos Elita Gavele, tajā piedalījās arī aizsardzības ministrs Artis Pabriks un Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre Baiba Bļodniece, kuri stāstīja par Valsts aizsardzības dienesta ieviešanu, par nosacījumiem, kā notiks šis process. Arī ELA ir veikusi savu biedrorganizāciju aptauju un izteikusi viedokli par šo jautājumu, ka domas par valsts aizsardzības dienestu diasporā ir atšķirīgas. Ar ELA apkopoto viedokli iespējams iepazīties šeit.

Kā uzsver Aira Priedīte: “Aizsardzības ministrijas sniegtais skaidrojums par Valsts aizsardzības dienesta ieviešanu un nosacījumiem bija ļoti noderīgs, jo tagad ir skaidrāks šis process, kā viss tiks organizēts. Izmantosim šo informāciju arī sarunās ar mūsu biedrorganizāciju pārstāvjiem.”

Sēdē bija uzaicināts piedalīties arī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašaradens, kurš informēja par likumprojekta “Grozījumi Augstskolu likumā” virzību. Ministru kabineta noteikumi tiks izstrādāti divu gadu laikā. ELA lūdza arī nesarežģīt ārvalstu kandidātu atzīšanas procesu, lai varētu piesaistīt profesionāļus arī ārpus Latvijas.

Sanāksmē tika pārrunātas arī aktualitātes saistībā ar 14. Saeimas vēlēšanām, par pasta balsojuma rezultātiem, par diasporas iesaisti un apziņu. Atzinīgus vārdus saņēma Pasaules Brīvo latviešu apvienības īstenotais projekts “Jābalso”, kurā iesaistījušies arī ELA pārstāvji.

Sanāksmes dalībnieki uzklausīja arī Latvijas Olimpiskās komitejas pārstāvja Aigara Štrausa uzrunu par sporta tēmas aktualizēšanu diasporā.

Tika diskutēts arī par latviešu valodas prestiža uzturēšanu diasporā, par iespēju diasporas jauniešiem kārtot eksāmenus latviešu valodā mītņu valsts skolā (par ko stāstīja Zane Kažotniece, Īrija), par tālāko sadarbību. ELA ļoti mērķtiecīgi jau strādā pie šī jautājuma aktualizēšanas gan sarunās ar Latvijas partneriem – Izglītības un zinātnes ministriju un Valsts izglītības un satura centru, Latviešu Valodas aģentūru, Diasporas konsultatīvo padomi, diasporas speciālo vēstnieci gan arī ar diasporas skolu un vecāku pārstāvjiem.

Ar Diasporas konsultatīvās padomes video iespējams iepazīties šeit: https://www.facebook.com/100077076005973/videos/641890797555550

Diasporas konsultatīvā padome ir padomdevēja institūcija, kuras mērķis ir veicināt saskaņotu diasporas politikas izstrādi un ikgadējo prioritāšu noteikšanu, kā arī diasporas politikas īstenošanu un novērtēšanu. Diasporas konsultatīvās padomes darbības pamatprincipi ir noteikti Diasporas likumā, kas stājās spēkā 2019. gada 1. janvārī. Diasporas konsultatīvā padome tika izveidota 2019. gada 14. maijā.

Mediju ziņa ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ziņas saturu atbild Eiropas Latviešu apvienība. #NVOfonds2022

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK