lv

ELA: priekšvēlēšanu aģitācijas noteikumiem jāņem vērā arī realitāte diasporā un ES pilsoņu tiesības

ELA priekšsēde Elīna Pinto un ELA pārstāve Rīgā Aira Priedīte 10.maijā piedalījās Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību lietu komisijas izveidotajā darba grupā par valodu lietojumu priekšvēlēšanu aģitācijā Saeimas, pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanās. 

Saeimas izskatīšanā šobrīd ir likumprojekts, kas paredz priekšvēlēšanu aģitāciju atļaut tikai latviešu valodā.

No diasporas perspektīvas ELA uzsvēra to, cik nozīmīga ir latviešu valoda, tās statusa un lietojuma stiprināšana Latvijā. Taču ELA vadītāja aicināja pievērst uzmanību arī realitātei, ka diasporā tomēr daļai balsstiesīgu Latvijas pilsoņu vairs vai vēl nav tik labu latviešu valodas zināšanu, kas ļautu pilnvērtīgi iegūt detalizētu informāciju par politiskajām platformām. Lai palīdzētu šiem vēlētājiem veikt pilnīgā izpratnē balstītu politisko izvēli vēlēšanās, diasporas organizācijas nereti veido pārskata materiālus par Latvijas politisko piedāvājumu svešvalodās (pamatā angļu), un būtu jāizvairās radīt regulējumu, kas tās varētu sodīt par šo informatīvo darbu.

ELA vadītāja pauda bažas arī par likumprojekta ietekmi uz Latvijā dzīvojošo Eiropas Savienības pilsoņu iespējām pilnvērtīgi izmantot savas vēlēšanu tiesības pašvaldību un jo īpaši Eiropas Parlamenta vēlēšanās, kuras ir nostiprinātas ES līgumos un Eiropas Pamattiesību hartā. 

Eiropas Latviešu apvienība (ELA) ir biedrorganizācija un valdes locekle Briselē bāzētā starptautiskā organizācijā Europeans Throughout the World/Euromonde, kuras mērķi ir apvienot ārpus savas dzimtās valsts dzīvojošo Eiropas pilsoņu (diasporas) organizācijas un aizstāvēt ar mobilitāti saistītās Eiropas pilsoņu tiesības. 

ETTW paredzējusi savas bažas paust Eiropas Komisijai saistībā ar tās ikgadējo ziņojumu pilsoniskuma jautājumos (EU Citizenship report), kura mērķis ir aizsargāt ES pilsoņu tiesības. Šai saistībā ETTW  ļoti novērtētu, ja likumprojektā tiktu paredzēts izņēmums attiecībā uz ES oficiālajām valodām saistībā ar vēlēšanu tiesībām ES pilsoņiem Latvijā, kuri nav Latvijas pilsoņi. 

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

#NVOfonds2021 #DiasporasNVO2021

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK