lv
Mājas lapa ir izstrādes procesā un informācija tiek papildināta.

ELA prezidija priekšsēdes uzruna Lielbritānijas latviešu ikgadējā saieta dalībniekiem Londonā

Eiropas Latviešu apvienības (ELA) vadītāja Elīna Pinto Lielbritānijas latviešu organizāciju ikgadējā saietā uzsvēra saliedētības un līdzatbildības nozīmi, pārvarot Covid-19 sekas diasporā un Latvijā.

Ekselences! Prāvest! Mīļie latvieši Lielbritānijā!

Šorīt, kad vīram pieteicu, ka man jāpiedalās šai saietā, viņš norūca, ka dzīvot ar sievu, kuras profesija ir latviete, ir tāpat kā dzīvot ar sirds ķirurgu, kuram turklāt vēl nemaksā. Domāju, ka Jūs kā neviens zināt, cik šī “profesija - latvietis” ir prasīga pret pašiem un ģimenēm, taču vienlaikus tā ir gaiša un piepildīta.

Tāpēc es vīram atbildēju, ka piesaukt sirdi ir īsti vietā -  jo latviešu lieta tiešām ir sirds lieta visiem, kas šodien te pulcējušies. Paldies jums, ka sekojat šai sirdsbalsij un liekat tās pukstiem atbalsoties tik daudzos latviešos Jums apkārt – par spīti attālumam, par spīti laika un līdzekļu trūkumam, par spīti šī gada nepieredzētajiem satricinājumiem! Un nododiet paldies savām ģimenēm, kas Jūs balsta.

Par ķirurgu gan es vīram nepiekritu, jo tas, ka es tieku saukta, nozīmē nevis kādu smagu sirdskaiti, bet gan, ka šī sirds pukst stipri un dedzīgi. Ka joprojām nākam kopā, vēlamies radīt un darīt! 

Draugi!

Eiropas Latviešu apvienības darba jēga esat Jūs. Mūsu misija ir atbalstīt Jūsu darbu, ideju iedzīvināšanu, izaicinājumu risināšanu – nesot Jūsu balsi pie politikas veidotājiem Latvijā, palīdzot veidot partnerības un apmainīties ar pieredzi ar citām latviešu organizācijām, kopienām un centriem visā Eiropā. 

Lai mēs, ELA, to spētu darīt pēc iespējas labi, mēs paļaujamies uz ELA biedrorganizācijām – LNPL un DVF Lielbritānijā. Stipriniet tās, un Jūsu kopīgā balss taps stiprāka. Jūsu Lielbritānijā ir ap 100 000 – tā ir otra lielākā Latvijas pašvaldība pēc Rīgas! Bet, lai šī balss nesadrumstalotos, ir svarīgi būt saliedētiem un organizētiem – rast veidus, kā katra ūsu savpatība var rast piepildījumu šai kopējā ietvarā, ko dod LNPL un DVF. 

Kāds ir bijis šis gads? 

Man būs ļoti svarīgi dzirdēt, kā Jums ir klājies šogad. Pēc sarunām citviet Eiropā ir sajūta, ka tas ir kā negaidīta pieturzīme mūsu stāstā, kas liek vai ļauj pavērst to jaunam cēlienam. Izmantosim šo laiku, lai nostiprinātu komandas, pārdomātu patiesi būtisko un nospraustu tālejošus mērķus.

Arī mēs, ELA, esam rosīgi strādājuši ar biedriem un Rīgā, lai iedzīvinātu ELA nosaukumā ietvertās idejas:

Apvienība. 

 • Tāpat kā jūsu nosaukumos – biedrība, kopa, - šis vārds slēpj jaudīgu kopdarba kodu. Tā zīmē mēs esam vēl vairāk kā citus gadus veduši latviešu biedrības, kopas un skolas kopā – virtuālos saietos un semināros, lai šajā gadā sajustu pleca sajūtu. Sajūtu, ka neesat vieni. Ka varam viens otram palīdzēt ar savu pieredzi. 
 • Šogad mums tikai pāris mēnešos ir pievienojušās vai pieteikušās pulkā jau četras biedrības no Bergenas līdz Šveicei un Atēnām. Ar mūsu atbalstu ir veidojušās arī jaunas apvienības – jauniešiem, uzņēmējiem, profesionāļiem un zinātniekiem, latgaliešiem. Tas nozīmē, ka latvieši vēlas turēties kopā, īpaši sarežģītos un neparedzamos laikos. 
 • Mūsu uzdevums ir arī apvienot diasporu ar Latviju pāri robežām. Tāpēc mēs esam bijuši viens no dzinējspēkiem, lai tiktu pieņemts un ar Ārlietu ministrijas, valdības un Saeimas atbalstu un rīcību praksē ieviests Diasporas likums. Tas nozīmē ne tikai abstraktus saukļus, bet arī pavisam konkrētas lietas cilvēku ikdienai saistībā ar Latviju un konkrētu atbalstu skolu, kopu un biedrību darbam. 
 • Piemēram, šonedēļ pēc trīs gadu neatlaidīga darba Saeima 2.lasījumā vienojās, ka tiem cilvēkiem, kuri Latvijā atgriežas pensijas gados pēc darba Lielbritānijā, Latvijas ienākuma nodokli neuzliks tai pensijas daļai, kuru ar nodokļiem neapliek Lielbritānijā. Tāpat arī remigrantiem no citām Eiropas valstīm. Līdz šim tas bija paredzēts tikai tiem, kuri atgriežas no ASV un Kanādas. Vēl palicis 3., pēdējais, lasījums. Pēc pieņemšanas šis dos lielāku ienākumu drošību remigrējošiem Eiropas pensionāriem, un nesīs vairāk naudas patēriņam un ieguldījumiem īpašumu sakopšanai Latvijā. Šo priekšlikumu mums deva un palīdzēja iznest tieši Lielbritānijas aktīvie latvieši, kuri domā par pensijas gadiem Latvijā. 
 • Nupat pieņemts arī likums, kas nākamgad diasporai, kam Latvijā ir nekustamais īpašums, ļaus balsot pašvaldību vēlēšanās pa pastu. Tā mēs varam ikdienā būt ciešāk saistīti ar Latviju un to līdzveidot tādu, kurā vēlamies atgriezties vai ieguldīt paši un mūsu bērni.

Latviešu lieta. To caurvij kultūra un izglītība. 

 • Mēs, ELA, esam apzinājuši Eiropas kultūras kopu vajadzības un Rīgā rūpējušies, lai caur PBLA pie Jums nonāk Kultūras ministrijā panāktais atbalsts dziesmu un deju svētku tradīcijas uzturēšanai un kopu darbībai, jaunākās latviešu literatūras iegūšanai latviešu centru bibliotēkās, arhīvu atbalstam. 
 • Tāpēc mēs esam pārvaldījuši LVA atbalstu diasporas skolām, palīdzējuši pielāgoties attālinātam darbam un aicinājuši IZM paplašināt tālmācības iespējas Classflow sistēmā. Esam ieviesuši arī inovatīvas metodes latviešu valodas apguvei, piedāvājot tam izmantot robotikas un programmēšanas pieeju – to šobrīd izmēģina tieši Londonas latviešu skola. Ejam līdzi laikam arī latviskajā izglītībā!
 • Laikā, kad Latvijā visiem jāsavelk jostas Covid-19 trieciena dēļ, ir liels panākums, ka Latvijas valsts atbalsts diasporai nav krities. Un tā ir arī milzīga atbildība. Tā ir katra mūsu un organizāciju viedokļu līderu atbildība gādāt, lai šī Latvijas nodokļu maksātāju uzticēšanās mūsu darba jēgai attaisnotos ar patiešām saturīgām, ilgnoturīgām iniciatīvām ar pievienoto vērtību Latvijai. Tāpēc, piemēram, aicinām Latvijas piešķirto atbalstu pēc iespējas izlietot, iegādājoties materiālus vai piesaistot lektorus Latvijā, kur šī nauda var būt izšķirīgs atspaids ražotājiem, amatniekiem, radošajiem profesionāļiem šajos krīzes laikos.
 • Lielbritānijā Jūs esat īpaši labi organizēti un aktīvi, veidojot pasākumus un ziedojumu akcijas maznodrošinātu bērnu, ģimeņu un sirmgalvju atspaidam Latvijā, un tas ir ārkārtīgi vērtīgi.
 • Domājot par pievienoto vērtību Latvijai, ārkārtīgi lepojamies arī ar to, ka Lielbritānijā veidojas spilgtas zināšanu un izcilības kopienas, ALSRUK un Kembridžas universitātes latviešu biedrībai apvienojot studentus, zinātniekus un pētniekus. Tas ir izcils piemērs pārējai Eiropai. 

Jā, visbeidzot, par Eiropu. 

 • Šis gads Lielbritānijai noslēdz gandrīz 50 gadu posmu Eiropas Savienībā. Tas daudz ko izmainīs Jūsu ikdienā. Par to spriedīsiet arī šodien. 
 • Taču vēlējos uzsvērt, ka Lielbritānijas latviešu organizācijas un kopiena nesatricināmi paliek Eiropas Latviešu apvienības ietvarā, kuru vieno eiropeiska latvietība, ciešas vēsturiskas tradīcijas un šodienas kopīgais darbs saiknes nostiprināšanā ar Latviju. 
 • Nākamvasar ELA atzīmēs 70 gadus, kopš tieši Londonā tika dibināts mūsu priekštecis – Latvijas atbrīvošanas komitejas Eiropas centrs jeb LAKEC. Jums ir vismaz tikpat izšķirīga nozīme kā toreiz, arī veidojot šodienas ELA. Mēs esam atvērti Jūsu idejām, kritikai, atgādinājumiem par patiesajām vajadzībām! Mēs esam atvērti arī darbīgiem cilvēkiem, kas ar mūsu biedru svētību grib iesaistīties ELA komandas darbā.

Lai sekmīga sapulce un, lai Lielbritānijas latviešu sirds pukst stipri!

Šī mājas lapa izmanto sīkdatnes (cookies). Mēs to darām, lai atcerētos Jūsu izvēles un apkopotu statistiku par Jūsu vizītēm.
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. OK